Rareș Bogdan îi răspunde dur lui Mircea Geoană: „E absolut firesc ca Nicolae Ciucă să fie prezent la summitul NATO”

Întrebat despre afirmațiile lui Mircea Geoană care a spus că Nicolae Ciucă s-a „autoinvitat” la summitul NATO, Rareș Bogdan a amintit de funcțiile ocupate de liderul PNL.
Filip Stan
26 iul. 2024, 21:09
Rareș Bogdan îi răspunde dur lui Mircea Geoană:

Prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan a reacționat după ce secretarul general al NATO Mircea Geoană l-a acuzat pe Nicolae Ciucă că s-a „autoinvitat” la summitul NATO care a avut loc în urmă cu două săptămâni. Liberalul susține că președintele PNL avea „tot dreptul” să fie prezent și dă de înțeles Geoană se teme de o eventuală confruntare în turul doi al prezidențialelor cu Nicolae Ciucă.

Război total între Marcel Ciolacu şi Mircea Geoană: „Nu-i treaba domnului Ciolacu ce am făcut eu la NATO”. Răspunsul premierului: „Să îmi spună un angajat al NATO, fie el şi Secretar general adjunct, că nu trebuie să răspundă unui stat NATO, mi se pare deja de noaptea minţii”

„Nicolae Ciucă este al doilea om în stat. Fost șef de stat major. Singurul general român care a condus 8 detașamente din țari diferite în Afganistan. Fost ministru al apărării si prim-ministru. E absolut firesc în calitatea pe care o ocupa sa fie prezent acolo. Este al doilea om în statul roman. De asemenea trebuie spus ca s-a întâlnit cu foarte mulți prieteni, foști colegi care de-a lungul timpului din diverse teatre de operații sau când a fost la studii in SUA. Avea tot motivul sa fie acolo”, a declarat liberalul.

Rareș Bogdan a explicat apoi că declarațiile lui Mirce Geoană vin și în contextul în care, într-o eventuală luptă la prezidențiale, numărul doi din NATO s-a lupta pentru electoratul de stânga cu mai mulți actori.

„Probabil Geoana a înțeles că de fapt cu cine se va bate domnia sa sau Marcel Ciolacu – cu care se canibalizeă reciproc în partea stângă a eșichierului politic. E și fostul secretar Cozmin Gușă care candidează. Ei își vor împarți electoratul. Ciucă este cel mai bun plasat pe dreapta. În turul doi, Nicolae Ciucă se va confrunta cu Mircea Geoană sau Marcel Ciolacu”, a adăugat Rareș B ogdan.

În ce privește controversa privind prezența lui Klaus Iohannis la dineul de la Washington, prim-vicepreședintele liberalilor a confirmat că șeful Statului a lipsit.

„Klaus Iohannis a participat la toate ședințele de lucru. A fost la dineul de deschidere. Într-adevăr la dineul final n-a participat din motive pe care domnia sa le poate explica. (…) Fiecare candidat din această vară pregătitoare a alegerilor încearcă să se poziționeze. Nici pentru Elena Lasconi, Mircea Geoana, George Simion nici pentru Marcel Ciolacu se pare ca nu exista subiectul ignorării candidatului PNL – Nicolae Ciucă. Mă bucură, foarte bine, pentru că înseamnă că noi contăm”, a conchis liberalul.

Preşedintele Senatului, liderul PNL Nicole Ciucă îi dă replica lui Geoană după ce acesta l-a acuzat că s-a ”autoinvitat” la recepţia din Congresul SUA, cu ocazia Summit-ului NATO de la Washington, nefiind membru al AP NATO, Ciucă afirmând că, spre deosebire de Geoană, el este ales de oameni în funcţia pe care o ocupă. ”Având o funcţie în NATO timp de cinci ani, m-aş fi aşteptat ca domnul Geoană să înţeleagă mai bine cum funcţionează lucrurile”, adaugă liderul PNL.

Nicolae Ciucă îi dă peste nas lui Mircea Geoană: ”Spre deosebire de el, eu sunt ales de oameni în funcția pe care o ocup”

>Secretarul general adjunct al NATO Mircea Geoană a fost întrebat joi seară, la Digi 24, dacă s-a întâlnit cu Ciucă pentru a discuta despre candidaturile la Preşedinţie, afirmând că l-a văzut pe acesta la summitul NATO.

Chestionat dacă au vorbit despre candidaturi, Mircea Geoană a afirmat: ”Despre a dânsului, parcă un pic, tangenţial. A participat la o recepţie în Congres. Cred că nu este membru în delegaţia Adunării Parlamentare a NATO, probabil că s-a autoinvitat acolo. Am discutat puţin cu el, da. Era şi Vasile Dîncu, erau şi câţiva politicieni de la USR. Delegaţia românească…”.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Trei zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 25 februarie. Vin zile cu noroc la bani, oportunități, dar și surprize pentru acești nativi
Capital.ro
Statul vrea banii românilor. Românii trebuie să o depună până pe 28 februarie
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Donald Trump ar putea închide o bază militară importantă din Europa de Est, în urma discuţiilor „pozitive şi productive” cu Rusia
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Greșelile din bucătărie care pot strica un preparat. Ce să nu faceți niciodată
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Mărturiile halucinante ale mamei care și-a băgat copilul într-o cadă plină cu zăpadă! Care este motivul din spatele acestui gest
Cancan.ro
Preotul Tiberiu Mihăiță Mechno a murit într-un accident rutier cumplit la doar 42 de ani
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Permis de conducere 2025. Limita de vârstă maximă stabilită pentru șoferi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Ihor Șișko povestește despre mai bine de 800 de zile de captivitate în închisori rusești
MediaFlux
ULTIMATUM de la ANAF: ce e OBLIGATORIU să faci până la sfârșitul lunii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un pod care a stat închis 33 de ani va fi redeschis pentru traficul feroviar