Rareş Bogdan: „Noi fumăm, nu furăm! Nu suntem inconştienţi să luăm bani împrumut ca să-i băgăm în creştere de pensii şi alocaţii”

Rareş Bogdan a lansat un atac la adresa politicienilor care l-au criticat pe Ludovic Orban pe motiv că a fumat într-un birou de la Palatul Victoria. Eurparlamentarul PNL a declarat că "marele atac al PSD şi USR la Guvernul Orban în şase luni de guvernare a fost că fumează".
Romania TV
03 iun. 2020, 09:09
Rareş Bogdan:

Rareş Bogdan a vorbit într-un interviu acordat Libertatea despre fotografia în care Ludovic Orban a fost surprins fumând ce a generat controverse.

„Marele atac al PSD şi USR la Guvernul Orban în şase luni de guvernare a fost că fumează. Noi fumăm, nu furăm! Au fumat. Nu e în regulă. Dacă asta e mare problemă a guvernării că a fumat de ziua lui Ludovic în birou, atunci e clar”, a precizat europarlamentarul liberal.

Întrebat dacă ştie cine a realizat poza cu Ludovic Orban care a fost distribuită pe reţelele de socializare, prim vicepreşedintele PNL a spus că „premierul are numele respectiv”. „

„Mi l-a spus şi mie. Nu sunt abilitat. Nu cred că omul ăla a vrut să-i facă rău premierului şi miniştrilor. Cred că specific naţiei ăsteia, în special în zona dunăreană, este să se laude. Cred că l-o fi trimis la o prietenă, la vreo iubit. Uite, domnule, unde sunt eu…”, a explicat Rareş Bogdan, conform sursei citate.

Europarlamentarul PNL l-a sfătuit pe Ludovic Orban că „aşa cum la Cotroceni nu poţi să intri cu telefonul, aşa şi la tine (la Guvern) nu trebuie să laşi să intre cu telefonul mobil”.

Rareş Bogdan, anunţ despre creşterea pensiilor

„Vom creşte pensiile. Nu ştiu exact cu ce procent, dar vom creşte pensiile şi vom dubla şi alocaţiile. Important este cum oferim bani pentru această zonă. Nu suntem inconştienţi să luăm bani împrumut ca să-i băgăm în creştere de pensii şi alocaţii. Noi vrem să producem pentru a fi firească această creştere a pensiilor pentru oamenii care au muncit o viaţă. Să creştem economia. Avem această şansă”, a spus prim-vicepreşedintele PNL.

Cum pregăteşte PNL susţinerea lui Nicuşor Dan la Primăria Capitalei

Întrebat de ce a dispărut Nicuşor Dan din spaţiul public în perioada stării de alertă şi a stării de urgenţă, Rareş Bogdan a explicat că Nicuşor Dan „şi-a conservat energiile”.

„Şi-a conservat energiile. Va urma o perioadă complicată. Nicuşor e un om care s-a profilat pe Bucureşti, un om preocupat de urbanism, de arhitecută. Să anulăm arhitectura de manea, urbanismul deşănţat care a nenorocit zone splendide ale Bucureştiului”, a spus Rareş Bogdan.

De asemenea, Bodgan a explicat că în prezent există discuţii în interiorul PNL pentru ca partidul să se poziţioneze „cât mai puternic în perspectiva alegerilor locale şi generale”.

„Am văzut şi eu că a fost plasat într-o tabără, Ludovic într-o altă tabără. Este o singură tabără – tabăra PNL care vrea să câştige de la 1.100 de primării, cât avem azi, 1.400-1.500 de primari la alegerile locale. Vrea să ia minim 25-30 Consilii Judeţene şi, de asemenea, vrea să câştige alegerile generale”, a spus Bogdan.

Rareş Bogdan a mai spus că PNL îl susţine pe Nicuşor Dan la Primăria Capitalei.

„Avem fondurile necesare pentru a susţine candidatura lui Nicuşor Dan cu mari şanse. Bătălia e cum alegem candidaţii pentru sectoare pentru că nu vrem să câştigăm doar Primăria Generală. Ne interesează să câştigăm şi sectoarele Bucureştiului.

Doamna Firea a făcut spectacol că asta ştie dânsa să facă. Când nu face spectacol, ne face dânsa spectacol, în rest… Ba a spălat străzile… Oamenii văd cum se circulă în Bucureşti, ce s-a promis în Bucureşti, unde e spitalul republican, unde e centura ocolitoare a Bucureştiului”, a menţionat Rareş Bogdan pentru Libertatea.

Rareş Bogdan, despre viitoarele alegeri: „Vom aduce încredere populaţiei prin absorbţia de bani europeni, va fi greu să fim bătuţi”

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Lacrimi și durere la despărțirea de Andrei Perneș de la Mireasa. Imagini sfâșietoare de la înmormântare / FOTO
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Locul de legendă din România care a fost distrus din temelii și restaurat. Are un potențial turistic uriaș și policandru superb
Capital.ro
Călin Georgescu a primit verdictul final. Anunțul așteptat de România: CCR va pronunța...
Playtech.ro
Dezastru pentru Armata Română. Ce loc ocupă ţara noastră la capitolul trupe şi armament
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Fostul consilier parlamentar Avram Gal spune că e esențial ca România să aibă un nou ministru de Externe: „Avem nevoie de diplomație clară și asumată”
wowbiz.ro
Cum a apărut Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, la înmormântarea lui?! Imaginile DURERII
Spynews
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
Spynews
Top 10 cele mai sigure țări de vizitat pentru femei. Unde poți călători singură fără probleme
Evz.ro
Zodii care se îngroapă în datorii. Vor face față cu greu situației
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Andrei Perneș! Familia și prietenii sunt îngenunchiați de durere
Cancan.ro
BREAKING | Sănătatea Papei Francisc s-a deteriorat! Vaticanul vine cu cele mai proaste vești
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunț pentru românii cu cont la bancă. NU vor primi toți banii înapoi. Statul a pus limită
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Israel amână eliberarea prizonierilor palestinieni: acordul de încetare a focului cu Hamas, în impas
MediaFlux
Se dă a 13-a PENSIE în APRILIE! Cine primește BANII
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ucraina – trei ani de război: de la racheta de tenis la drona militară