Răsturnare de situaţie în cazul Cioacă. Ce a decis instanţa

Probele ridicate din apartamentul familiei Cioacă nu au fost contaminate, a afirmat marţi, la Curtea de Apel Piteşti, expertul criminalist audiat ca martor în procesul de omor al lui Cristian Cioacă, poliţistul condamnat de instanţa de fond la 22 de ani de închisoare pentru uciderea soţiei sale, avocata Elodia Ghinescu.
Filip Stan
29 apr. 2014, 10:46
Răsturnare de situaţie în cazul Cioacă. Ce a decis instanţa

Martorul a declarat în faţa instanţei că ridicarea probelor s-a făcut cu echipament corespunzător, care nu permite contaminarea, iar în momentul efectuării analizelor genetice s-a constatat că niciuna dintre probe nu a fost contaminată în timpul cercetării la faţa locului. În plus, el a exclus şi posibilitarea unei contaminări ulterioare, ca urmare a sigilării incomplete sau depozitării necorespunzătoare.

‘Pentru conservarea probelor biologice din acest caz nu era nevoie de condiţii speciale de păstrare, fiind suficiente condiţiile existente într-o încăpere obişnuită’, a precizat expertul.

Citeşte şi: Dezvăluiri INCREDIBILE. Cristian Cioacă se îmbogăţeşte de pe urma Elodiei. Ce a pus la cale poliţistul

Specialistul de la Institutul Naţional de Expertize Criminalistice a mai declarat că a participat personal la ridicarea de probe din apartamentul familiei Cioacă în anul 2012, când au fost descoperite pe pereţi, dar şi în alte locuri, mai multe urme de sânge uman provenit, conform analizelor, de la Elodia Ghinescu.

‘Având în vedere porozitatea vopselurilor folosite pentru pereţi, sângele se absoarbe în structura respectivă, unde va rămâne suficient timp pentru a putea fi utilizat ulterior la stabilirea profilului genetic. (…) Dacă urma nu este spălată şi se depune un alt strat de vopsea, se acoperă, ca într-un sandviş, şi se conservă. În ambele situaţii, urmele pot rezista zeci de ani’, a declarat expertul.

Nouă LOVITURĂ pentru Cristian Cioacă. A fost CONDAMNAT pentru violarea corespondenţei

Martorul a mai spus că identificarea certă a unei persoane se poate face chiar dacă nu se obţine un profil genetic complet, fiind suficientă identificarea unui număr minim de şapte markeri genetici.

‘În momentul în care se obţine un rezultat final, respectiv un profil genetic complet sau incomplet, dar care are un număr minim de markeri genetici, atunci micro-urma prelevată a conţinut material biologic suficient din punct de vedere cantitativ şi calitativ pentru identificarea persoanei de la care provine’, a explicat expertul criminalist.

La acest termen urmează să mai fie audiat, în calitate de martor, un expert de la Institutul Naţional de Medicină Legală

Instanţa de apel a finalizat, încă din 11 februarie, audierea martorilor din dosar. Au fost audiaţi, de asemenea, mama şi fratele Elodiei, Emilia şi Robert Ghinescu, în calitate de părţi civile, ei apreciind la cinci milioane de euro despăgubirile pe care i le solicită inculpatului.

Cristian Cioacă a fost eliberat pe 14 februarie din Penitenciarul Colibaşi, după ce completul de divergenţă al Curţii de Apel Piteşti a admis înlocuirea măsurii arestării preventive cu controlul judiciar, el reluându-şi activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş.

Cristian Cioacă a fost condamnat de Tribunalul Argeş, pe 2 iulie 2013, la 21 de ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat şi la doi ani de închisoare pentru profanare de morminte, urmând să execute 22 de ani de detenţie.

Sentinţa instanţei de fond a fost atacată ulterior cu apel de toate părţile implicate. Cererile au fost formulate de inculpat, de mama şi fratele Elodiei Ghinescu, în calitate de părţi civile în dosar, precum şi de procurori.

Inculpatul a fost obligat, prin sentinţa Tribunalului Argeş, să plătească echivalentul a 100.000 de euro cu titlu de daune morale fiului său minor Patrick, în calitate de parte vătămată. Emilia Ghinescu, mama Elodiei, ar urma să primească daune morale de 100.000 de euro, iar fratele Elodiei, Robert Ghinescu, de 50.000 de euro. Cioacă a fost obligat şi la plata sumei de 135.000 de lei cheltuieli judiciare către stat.

Inculpatul a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru săvârşirea infracţiunilor de omor calificat şi profanare de morminte, el fiind acuzat că şi-a ucis soţia, avocata Elodia Ghinescu, în august 2007. Cristian Cioacă s-a aflat în arest preventiv din data de 5 decembrie 2012 până pe 14 februarie 2014. 

Citeşte şi DOCUMENT OFICIAL: De ce a fost ELIBERAT Cristian Cioacă, deşi e suspectat de UCIDEREA ELODIEI

DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Spynews
Mutare neașteptată în scandalul dintre urmăritul internațional Horațiu Potra și fosta soție / Miza: averea de milioane!
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Orașul din România considerat Meridianul Zero al lumii. A fost în prima linie a astronomiei europene
Capital.ro
Regulă pentru șoferii care nu au schimbat anvelopele de iarnă. Devine obligatoriu începând cu 15 aprilie
Playtech.ro
Cine plăteşte alocaţiile copiilor? Detaliul din lege cunoscut de puţini români
DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Adevarul
Cel mai puternic „purificator al sângelui” din lume. Este afrodiziac, scade tensiunea arterială, dă energie și era adorat de romani
wowbiz.ro
Mariana Moculescu a dispărut! Nimeni nu mai știe nimic de ea de când a vorbit public despre datoriile pe care le are
Spynews
Documente-bombă! Cum a încercat Honorius Prigoană să-și execute tatăl mort! Un singur detaliu i-a scăpat
Spynews
Când urmează să nască soția lui Adrian Velea. Prezentatorul de la Acces Direct și partenera lui vor deveni părinți de băiețel
Evz.ro
Zodii cu care nu e bine să ai de-a face. Reacționează urât
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
kanald.ro
Destin spulberat într-o secundă. Trei tineri de 17 și 18 ani au murit într-un accident cumplit, după ce mașina lor s-a transformat într-o bilă de foc
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu, manipulat și păcălit? Victor Ponta rupe tăcerea: Cine l-a chemat știa...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă gimnastă din lume, care a făcut o avere impresionantă, a luat decizia să se retragă. Cum va arăta viața ei
stirilekanald.ro
Detalii terifiante din vila în care românca Andreea Mottram a fost ucisă de fiica adoptată. Ce a găsit soțul româncei: În jurnal scria negru pe alb cât își detesta mama
Petre Măgurean, fost jucător și antrenor de baschet, a murit la 67 de ani, cu doar două zile înainte de ziua de naștere: „A cucerit medaliile de bronz în Divizia A”
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru români. Se dau pentru cei cu minim 15 ani vechime
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Victor Ponta: omul care ”a salvat Belgradul” în urma unei ședințe secrete a Guvernului! ”A plagiat, dar a și inundat” – remarcă Cristian Preda