Prima repriză le-a aparținut celor de la Real Madrid. Defensiva catalană a tremurat la ocaziile lui Vincius și Benzema, dar scorul la pauză a fost egal. În repriza a doua, lucrurile s-au schimbat total. Barcelona a dominat jocul și a deschis scorul rapid, în minutul 50, prin Suarez. După două ocazii ratate de Real Madrid, Barcelona a marcat de două ori în două minute. Varane și-a marcat în propria poartă, după o centrare a lui Dembele, în minutul 69. Suarez a închis tabela în minutul 71, din penalty. Până la final, madrilenii nu au mai putut să pună în pericol poarta lui Ter Stegen, iar Barcelona s-a mulțumit cu menținerea avantajului.
Barcelona o va întâlni în finală pe învingătoarea confruntării dintre Betis Sevilla și Valencia (2-2 în tur), care are returul, joi, de la ora 22:00. Ultimul act din Cupa Spaniei va avea loc pe Estadio Benito Villamarín din Sevilla.
REAL MADRID – BARCELONA 0-3 (0-0)
Suarez 50, 73p, VARANE 69a
REAL MADRID: Keylor Navas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Reguilon – Modric, Casemiro (75 Valverde), Kroos – Lucas Vazquez (68 Bale), Benzema, Vinicius Jr. (81 Asensio). Antrenor: Solari.
BARCELONA: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Sergi Roberto, Sergio Busquets (86 Arthur), Rakitic – Messi, Suarez (79 Vidal), Dembele (73 Coutinho). Antrenor: Valverde.