JUVENTUS a eliminat-o pe Real Madrid şi va juca finala Ligii Campionilor

REAL MADRID-JUVENTUS 1-1. Torinezii au remizat pe Santiago Bernabeu şi s-au calificat în finala competiţiei cu scorul general de 3-2. În finala de la Berlin vor întâlni pe FC Barcelona.
Daniel Spătaru
13 mai 2015, 15:09

REAL MADRID-JUVENTUS 1-1. Generaţiei lui Buffon şi Pirlo li s-a oferit o ultimă şansă de a mai juca o finală de Liga Campionilor, după cea din 2003, când cei doi legendari fotbalişti au fost adversari. A învins atunci Pirlo, care era îmbrăcat în tricoul lui AC Milan, dar acum amândoi vor merge îmbărcaţi în tricourile Bătrânei Doamne în finala de la Berlin, pentru a o ântâlni pe FC Barcelona.

Miercuri seara, pe Santiago Bernabeu, Juventus a reuşit o calificare uimitoare, chiar în dauna deţinătoarei trofeului. A încasat gol la jumătatea primei reprize, după un penalty uşor acordat de arbitru, şi părea victimă sigură în faţa maşinii de fotbal a Realului. La pauză, Massimiliano Allegri a reglat însă angrenajul bianconerilor, iar Alvaro Morata a egalat în minutul 57.

Italienii au beneficiat de imprecizia lui Gareth Bale, care a ratat din toate poziţiile, Cristiano Ronaldo nu a primit suficiente utile şi mult timp a fost parcă absent din joc, iar James Rodriguez mai mult a înotat prin careul lui Juve, astfel că scorul final a rămas 1-1, iar Juventus merge în finală, cu scorul general de 3-2.

O menţiune specială pentru fundaşul stânga al lui Juventus, Patrice Evra, care va disputa a cincea sa finală de Liga Campionilor (una câştigată cu Manchester United, în 2008, trei pierdute – două cu Manchester United, în 2009 şi 2011, una cu AS Monaco, în 2004), cea de pe 6 iunie, de la Berlin, urmând să fie a treia împotriva Barcelonei.

Cele mai importante faze ale meciului Real – Juve:

Min. 88 Şut Pogba, din 14 metri, însă pe centrul porţii, iar Casillas respinge.

Min. 84 Gareth Bale nu prinde nici de această dată cadrul porţii! În ultimul sfert de oră a trimis de trei ori spre buturile apărate de Buffon, dar mingea a trecut pe lângă.

Min. 70 Casillas o ţine în viaţă pe Real! Portarul spaniol reuşeşte să respingă şutul lui Marchisio!

Min. 68 Şut James Rodriguez, de la 18 metri, puţin peste poarta lui Buffon! Portarul lui Juve era bătut.

Min. 57 GOOOL Juventus! Alvaro Morata l-a învins pe conaţionalul său, Iker Casillas, cu un şut puternic din centrul careului! Real Madrid – Juventus 1-1, iar italienii au 3-2 la general!

Min. 52 Jocul se mută la poarta lui Juve şi este rândul lui Marcelo să greşească de puţin ţinta.

Min. 51 Prima ocazie a lui Juve, în această repriză. Marchisio şutează puţin pe lângă poarta lui Casillas!

Min. 42 O nouă intervenţie de excepţie a lui Buffon, care a respins în corner şutul la colţul scurt al lui Benzema!

Min. 41 Contraatac în viteză al Realului, Ronaldo trage în plasa laterală, din unghi, talonat de Lichsteiner!

Min. 31 Graţie reuşitei din minutul 23, Cristiano Ronaldo l-a egalat pe Messi în fruntea topului golgeterilor all-time ai Ligii Campionilor, cu 77 de goluri înscrise.

Min. 30 O nouă ocazie a Realului, dar Buffon prinde lovitura de cap a lui Benzema!

Min. 23 GOOOOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo a transformat cu siguranţă lovitura de la 11 metri! Real Madrid – Juventus 1-0! La acest scor, Real Madrid este calificată în finla Ligii Campionilor!

Min. 22 Penalty pentru Real Madrid, după un fault al lui Chiellini, asupra lui James Rodriguez.

Min. 20 Este rândul lui Buffon să intervină excelent şi să respingă şutul bun, lângă bară, al lui Gareth Bale!

Min. 13 Superbă paradă a lui Casillas, la un şut de la 20 de metri, expediat de Vidal!

Min. 1 Gareth Bale reia cu capul peste poarta lui Buffon o centrare de pe stânga a lui Marcelo.

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Kroos, Isco, James – Ronaldo, Benzema, Bale.

Juventus: Buffon – Lichsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – Pirlo, Pogba, Marchisio, Vidal – Morata, Tevez.

Dacă Bayern Munchen – Barcelona a fost semifinala carea  avut avantajul spectaculozităţii, Real – Juve ar trebui să deţină supremaţia la capitolul dramatism. În tur italienii au câştigat cu 2-1, iar calificarea se joacă în această seară, la Madrid. Realul luptă să-şi apere trofeul de Liga Campionilor cucerit anul trecut, în timp ce Juventus visează la prima sa finală de Champions League, după o pauză de 12 ani.

REAL MADRID-JUVENTUS LIVE VIDEO DOLCE SPORT. Madrilenii par să se afle pe un trend descendent, judecând prin prima ultimelor rezultate, ei fiind înfrânţi surprinzător la Torino, după care au pierdut titlul în Primera Division, în detrimentul Barcelonei, după 2-2 acasă, cu Valencia. Pe de altă parte, acest din urmă rezultat poate fi considerat o superstiţie, fiindcă anul trecut, tot după un 2-2 cu Valencia a urmat finala Ligii Campionilor, pe care Real Madrid a câştigat-o în prelungiri, în faţa lui Atletico.

REAL MADRID-JUVENTUS LIVE VIDEO DOLCE SPORT. Vestea bună pentru madrileni este că şi-a revenit Benzema, după o accidentare la genunchi, el putând întregi trioul ofensiv BBC (Bale-Benzema-Ronaldo). De asemenea, şi la Juventus este de remarcat o revenire importantă, cea a lui Paul Pogba, care îi va lua locul în echipă lui Stefano Sturaro.

Spynews
ADN-ul principalului suspect a fost găsit pe corpul Marinei, femeia ucisă în Brăila. Bărbatul i-ar fi mințit pe anchetatori
Bzi.ro
Adina Buzatu, comparată cu Sharon Stone: A făcut furori în costum de baie, la 47 de ani!
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru luni, 22 iulie 2024. Oportunități pentru nativul Fecioară
Capital.ro
Mașinile care au interzis. Au interdicție. A intra intrat în vigoare de pe 18 iulie 2024
Playtech.ro
Țeapa pe care și-a luat-o un român într-o benzinărie din Grecia: Aveți mare grijă, verificați pompa
DailyBusiness
Numerele la loto care te pot îmbogăți în această seară!
Adevarul
Gropile săpate în nisipul de pe plaje se pot dovedi mortale. Cazul care a șocat opinia publică din SUA
Spynews
Ilie Pălie și Foca. Ce reprezintă cele două sărbători care vin după Sfântul Ilie
Spynews
”Noi nu suntem criminali”. Mama bărbatului suspectat că a ucis-o pe Marina din Brăila își apără fiul! Femeia spune că cei doi se cunoșteau
Evz.ro
Drum de mare viteză în România. Traseul pornește din București
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
FOTO. Sorana Cîrstea, apariție incendiară, într-o rochie verde transparentă, care a lăsat la vedere poate prea mult!
wowbiz.ro
Andrei Versace a sunat la Ambulanță, înainte să fie găsit mort în casă: "A avut niște..."
Cancan.ro
DEZVĂLUIRI NOI | Ce au descoperit legiștii sub unghiile Marinei, dentista din Brăila. Cât ar fi plătit suspectul pentru serviciile ei
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Dentista din Brăila a fost ucisă în 33 de secunde! Principalul suspect a fost reținut pentru 24 de ore
Capital.ro
Suspendare permis auto, 30 de zile. Este ilegal în sensul giratoriu, chiar dacă ești singur pe șosea
StirileBZI
Izvorul „Elixirul vieții”, secretul nemuririi descoperit de Ceaușescu! Cea mai pură apă din lume!
Prosport.ro
FOTO. Imagini interzise, de la saună, cu Georgina, iubita lui Cristiano Ronaldo! A intrat într-o pereche de colanți și fanii au reacționat instant
stirilekanald.ro
Ireal ce i-a făcut criminalul Marinei Gavril după mai multe lovituri de cuțit
substantial.ro
Principalii republicani cer demisia lui Joe Biden după retragerea sa din cursa pentru realegere