Rege internaţional. Florin Cioabă, ales preşedinte al Uniunii Internaţionale a Romilor

Autointitulatul rege al romilor de pretutindeni, Florin Cioabă a fost ales luni, preşedinte al Uniunii Internaţionale a Romilor (UIR), cea mai veche organizaţie a acestei etnii.
Iulian Tudor
08 apr. 2013, 11:08
Rege internaţional. Florin Cioabă, ales preşedinte al Uniunii Internaţionale a Romilor

Florin Cioabă obţinut 20 de voturi pentru, din totalul de 26 la alegerile pentru funcţia de preşedinte al Uniunii Internaţionale a Romilor, ce a avut loc la Sibiu, informează Agerpres.

Înainte de a deveni preşedinte al UIR, regele Cioabă a avut trei mandate ca prim-vicepreşedinte al uniunii.

UIR este organizaţia care îi reprezintă pe toţi cei 70 de milioane de romi din lume, dintre care 13 milioane se estimează că sunt în Europa. Cioabă a organizat pentru prima dată în România Congresul Uniunii Internaţionale a Romilor, care s-a desfăşurat duminică şi luni la Sibiu.

Regele Cioabă, ales preşedinte al UIR, vrea legitimaţii şi consulate speciale pentru cei 13 milioane de romi din Europa, iniţiativă susţinută de europarlamentarii Corneliu Vadim Tudor şi Elena Băsescu. Florin Cioabă spune că legitimaţiile speciale ar facilita găsirea şi prinderea romilor care comit infracţiuni pe teritoriul UE.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
Fanatik.ro
Ce conține, de fapt, carnea de mici de la supermarketuri. Rezultatele de laborator sunt șocante
Capital.ro
România a pierdut un mare nume. A lăsat o moștenire imensă. Nu poate fi uitat
Playtech.ro
Orașul fantomă al României era motorul economiei țării, dar acum a ajuns o ruină. Doar câteva familii mai locuiesc acolo
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
Stânga și dreapta în România, o glumă? Cum au apărut și cine a amestecat haotic doctrinele politice în România
wowbiz.ro
Vestea care a șocat internetul! Vedeta a fost găsită moartă înainte de ziua ei. Ce s-a întâmplat cu ea?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Salatele pe care trebuie să le încerci în acest sezon. Trei rețete pline de culoare și savoare
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei cutremure azi-noapte, în România! În ce zonă s-au resimțit
Cancan.ro
Piedone a intrat într-un hotel de 3 stele de pe litoral. Ce a găsut șeful ANPC pe pat, în cameră
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Revine Călin Georgescu! Anunțul lui George Simion răstoarnă România: E primul pas
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
A fost ucis de fostul cumnat, pe care l-a ajutat să-și repare casa. Cuprins de aburii alcoolului, agresorul l-a înjunghiat fără milă: „Era în casă jos, plin de sânge”
Mesajul Runelor pentru Joi, 1 mai 2025. Patru zodii au noroc pe toate planurile, trei zodii au probleme
MediaFlux
Un nou război este aproape! Atacul ar începe în următoarele 36 de ore
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri