În ultimii doi ani, 30 de elevi s-au transferat la alte şcoli din cauza profesoarei de matematică. Notele mici şi limbajul jignitor i-a făcut pe părinţi să-şi mute copiii la alte şcoli din oraş. „Din 38 de elevi, 37 au avut media la matematică mai mică decât media la evaluare. Şi părinţii şi elevii acuză sistemul de notare al doamnei profesoare şi într-adevăr există discrepanţe între sistemul de notare şi evaluare naţional şi sistemul dumneaei de notare”, spune directorul şcolii.
Părinţii povestesc că tot ce urmărea profesoara era să-i determine să-şi dea copiii la meditaţii. În caz contrar, îi umilea la ore şi le dădea note mici. „În cele din urmă, pentru că am renunţat să mai facem pregătire, am observat un alt stil, au început din nou atacurile. Copilul venea acasă şi îmi spunea: mami, nu se poate lucra cu doamna dirigintă. Încerc să ridic mâna, îmi spune „de ce ridici mâna, că şi-aşa nu te duce mintea!”. O scotea la tablă şi făcea cumva să o încurce să o umilească”, povesteşte o mămică.
Citeşte şi Povestea profesorului român care a pregătit genii la matematică şi a ajuns gunoier GALERIE FOTO
Plângerile părinţilor au ajuns la Inspectoratul Şcolar, iar două comisii de anchetă au fost deja trimise la şcoală pentru a monitoriza activitatea profesoarei reclamate.