Rezultate alegeri 2024 Timișoara. Dominic Fritz, o nouă victorie în fața lui Nicolae Robu: Din toate semnalele noastre, Timișoara a ales să meargă înainte

Dominic Fritz, candidatul Aliantei Dreapta Unita, a câștigat un nou mandat la Primăria Timișoara, învingându-l pentru a doua ”Din toate semnalele noastre, Timișoara a ales să meargă înainte”, a spus Dominic Fritz.
Filip Stan
09 iun. 2024, 22:43
Rezultate alegeri 2024 Timișoara. Dominic Fritz, o nouă victorie în fața lui Nicolae Robu: Din toate semnalele noastre, Timișoara a ales să meargă înainte

Rezultate alegeri 2024 Timișoara. Dominic Fritz, candidatul Aliantei Dreapta Unita, a mai câștigat un mandat la primăria Timișoarei. Rezultatele partiale arata ca Dominic Fritz l-a învins pe Nicolae Robu pentru a doua oara.

Dragi prieteni, ce a fost acum o oră doar niște zvonuri, acum este o certitudine. Alianța Timișoara Unită a câștigat alegerile în Timișoara! După numărătoarea noastră paralelă, adică cifrele pe care ni le transmit reprezentanții noștri, cu rezultate din aproximativ un sfert din secții, Dominic Fritz are 49%, iar Nicolae Robu 35%. Bineînțeles că acest rezultat încă se poate mișca într-o direcție sau alta, dar cert este că astăzi stăm în fața timișorenilor ca învingători.

Astăzi timișorenii au dat un vot să mergem înainte, să investim în educație și să ne asigurăm că fiecare copil din Timișoara are acces la o infrastructură de educație de calitate. Timișorenii au votat să investim în sănătate și să facem în sfârșit un nou spital municipal. Au votat să investim în continuare în infrastructura orașului, într-un transport în comun de calitate, astfel încât să ne crească calitatea vieții tuturor. Și da, astăzi timișorenii au votat să mergem înainte să recuperăm fiecare metru pătrat furat din patrimoniul Timișoarei. Un lucru este clar, această victorie pentru Alianța Dreapta Unită este și un semnal pentru România că Timișoara și în 2024 este ferm împotriva pesedismului, ferm împotriva naționalismului. Timișoara astăzi transmite acestei țări că PSD-ul poate fi învins”, a declarat Dominic Fritz duminică seara.

Candidatul Alianței PSD-PNL pentru Primaria Timisoara, Nicolae Robu, a spus că dacă într-adevăr pierde în fața lui Fritz, după cum indică rezultatele parțiale, își va vedea de viață.

„La această oră, în acest moment, la noi sunt numărate un sfert dintre secții. Datele parțiale îl arată pe candidatul Fritz în față, dar sunt rezultate parțiale, prin urmare, nu pot să vă spun altceva până când nu va fi sigur. […] Așteptăm să se numere, să fie lucrurile clare. În ceea ce mă privește, eu sunt cu conștiința împăcată. Mi-am făcut datoria și le mulțumesc colegilor care și ei și-au făcut datoria. Am fost în peste 30 de locuri în oraș, în cartiere, lumea mi-a fost favorabilă peste tot. Pe Facebook am fost cât am putut de activ pe TikTok la fel, la fel pe Instagram. […]

Am prezentat un raport cu realizările din 2012-2020, sunt sute menționate. Nu am ce să-mi reproșez, asta este dacă o fi să pierd. Nu vin de la colț de stradă, nu m-am născut primar, o să-mi văd de viață mai departe”, a transmis Nicolae Robu după ce a aflat că nu a câștigat Primăria Timișoara, potrivit tion.ro.

 

Rezultate alegeri 2024 Timișoara. Dominic Fritz era favorit pentru a câștiga un nou mandat de primar al municipiului

Citește și: Tudor Chirilă, dezamăgit de prezenţa la vot: „Ar trebui să fie mai independent în a estima importanţa alegerilor. Trist, foarte trist!”

Dominic Fritz, candidat al Alianţei Timişoara Unită (ATU), a votat in jurul orei 12.00, la sectia amenajata la Colegiul Tehnic de Vest Timișoara. Dominic Fritz a fost însoţit la secţia de votare de candidatul Alianţei Dreapta Unită (ADU) la preşedinţia CJ Timiş, Alin Nica, dar şi de mai mulţi colegi din USR, printre care viceprimarul Ruben Laţcău.

„Am votat in acasta zi importanta pentru continuarea drumului european al Timisoarei, un drum al coretitudinii, un drum al respectului si un drum care pune accent pe viitorul nostru, pe educatie si sanatate.

Eu am votat cu o mare, mare incredere in timisoreni, in dorinta lor de a pastra viu spiritul timisorean si in capacitatea timisorenilor de a pastra democratia.

Votul de azi in Timisoara, dar si in toata tara este poate cel mai important vot de la Revolutie incoace, si romanii astazi isi exprima sprijinul pentru democratia in sine si pentru drumul european al tarii.

Citește și: Un vlogger din New York a rămas fără cuvinte când a ajuns în Timișoara: „Lasă scaunele și mesele afară și nu le fură nimeni. Americani, cred că e timpul să vizităm România”

Ma bucur ca se pare ca prezenta la vot e chiar mai mare decat acum 4 ani si vreau de pe acum sa multumesc tuturor celor care merg la vot si celor care sunt in sectii de la ora 6, delegatiile tuturor partidelor, si care o sa stea, probabil, pana la primele ore ale diminetii pentru a ne asigura ca este un vot corect si unul in care fiecare vot va fi numarat”, a spus Dominic Fritz, la ieșirea de la vot.

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
Fanatik.ro
Țara mare care își face o nouă capitală. Se vor investi în jur de 100 de miliarde de euro pentru construirea noului oraș
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. A murit unul dintre cei mai mari cântăreți. Românii i-au fredonat melodiile
Playtech.ro
Ce nu are voie să facă un administrator de bloc. Mulţi locatari nu ştiu şi se lasă pe mâna lui
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Stânga și dreapta în România, o glumă? Cum au apărut și cine a amestecat haotic doctrinele politice în România
wowbiz.ro
Vestea care a șocat internetul! Vedeta a fost găsită moartă înainte de ziua ei. Ce s-a întâmplat cu ea?
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Delicatesa ignorată de români. În Franța costă enorm, noi o evităm
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Mormântul Papei Francisc a fost inscripționat greșit. Ce greșeală au găsit specialiștii
Cancan.ro
Piedone a intrat într-un hotel de 3 stele de pe litoral. Ce a găsut șeful ANPC pe pat, în cameră
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a stins cea mai mare și cunoscută actriță. Toți românii au iubit-o: Ne va lipsi...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
A fost ucis de fostul cumnat, pe care l-a ajutat să-și repare casa. Cuprins de aburii alcoolului, agresorul l-a înjunghiat fără milă: „Era în casă jos, plin de sânge”
Doar radeți untul… Puțini cunosc acest secret… Foarte ușor și gustos…
MediaFlux
Amenzi de până la 6.000 lei pentru românii care stau la bloc. Este complet interzis în 2025
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri