Conform datelor de pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente, în localitatea vrânceană Moviliţa, după alegerile din 27 septembrie, primar a fost reales candidatul PNL, Corneliu Cristian, cu 480 de voturi. Principalul său contracandidat, independentul Costel Seciu, a pierdut alegerile a diferenţă de un vot, el având 479 de voturi.
Următorii doi candidaţi înscrişi în cursa pentru Primăria Moviliţa s-au aflat la distanţă mare de cei doi.
Liderul PSD Marian Oprișan a pierdut funcția de președinte al Consiliului Județean Vrancea, pe care o deținea de aproape 20 de ani, în favoarea candidatului susţinut de PNL și USR – PLUS, Cătălin Dumitru Toma.
Situația voturilor pentru Consiliul Județean Vrancea, după numărarea voturilor din 356 de secții (din 359 per total județ), reprezentând 99,16 % din secții, este următoarea:
Cătălin Dumitru Toma (PNL-USR-PLUS) – 64.253 voturi (44,4 %)
Marian Oprișan (PSD) – 58.566 voturi ( 40,5 %)
Restul candidaților – 21.800 voturi (15,1 %)
311.406 alegători au fost pe lista permanentă în Vrancea, 156.117 de alegători prezentându-se la vot (50,13%).