REZULTATE BACALAUREAT 2017 ARAD: Notele Bac 2017, pe EDU.RO

REZULTATE BACALAUREAT ARAD 2017. În judeţul Arad, rezultatele la prima sesiune a bacalaureatului din acest an au fost publicate site-ul Ministerului Educaţiei, edu.ro. De asemenea, RomaniaTV.net va publica în scurt timp rezultatele.
Roxana Gagiu
01 iul. 2017, 17:30
REZULTATE BACALAUREAT 2017 ARAD: Notele Bac 2017, pe EDU.RO

UPDATE. S-au afișat rezultatele înainte de contestații pentru Sesiunea iunie-iulie 2017 a Examenului de Bacalaureat Național. Acestea pot fi vizualizate accesând linkurile atașate articolului. S-au înregistrat trei medii de zece la nivelul județului nostru: două la Colegiul Național „Moise Nicoară” din Arad și una la Liceul „Atanasie Marienescu” din Lipova.

REZULTATE DUPĂ MEDIE

REZULTATE DUPĂ ALFABET

REZULTATE PE ȘCOLI

REZULTATE BACALAUREAT 2017 EDU.RO ARAD AICI Primele REZULTATE BAC 2017 se afişează miercuri dimineaţă pe portalul edu.ro. VEZI REZULTATE BAC 2017 EDU.RO ARAD

Anul trecut, 44.399 de contestatii au fost depuse dupa afisarea primelor rezultate obtinute de candidatii prezenti la probele scrise ale examenului national de Bacalaureat 2016 din sesiunea iunie – iulie. Numarul contestatiilor este inferior celui consemnat în prima sesiune de anul trecut (50.491) si superior în raport cu datele din sesiunea iunie-iulie 2014, când au fost depuse 40.452 de contestatii.

Din totalul celor 44.399 de contestatii, cele mai multe vizeaza lucrari la proba scrisa de Limba si literatura româna: 18.466. La proba obligatorie a profilului au fost înregistrate 13.430 de contestatii, iar la proba la alegere a profilulului si specializarii, 12.032 de contestatii. Pentru proba scrisa la Limba si literatura materna au fost depuse 471 de contestatii. În medie, au fost contestate 11% din totalul lucrarilor elaborate la aceste probe.

Cele mai multe contestatii au fost depuse în Capitala (5.279) si în judetele Iasi (2.123) si Arges (1.732), iar cele mai putine, în judetele Covasna (334), Tulcea (343) si Ilfov (377).

Înainte de contestatii, rata de promovare înregistrata de absolventii care au sustinut probele în prima sesiune a examenului national de Bacalaureat 2016 este de 66,7% (cu 0,3 mai mare decât rata de promovare din aceeasi sesiune a anului trecut).

Astfel, au promovat 86.262 (66,7%) de candidati dintr-un total de 129.390 de candidati prezenti. În functie de anul scolar în care au absolvit studiile liceale, 81.490 de candidati promovati provin din promotia 2015-2016 (74,1%, rata de reusita din cei prezenti), iar 4.772 de candidati provin din promotiile anterioare (24,6%, rata de reusita). S-au înregistrat 56 de medii de 10 (cele mai multe în Capitala – 7 medii).

Din totalul celor 137.338 de candidati înscrisi, s-au prezentat 129.390 de candidati (109.973 din promotia 2015-2016 si alti 19.417 din promotiile anterioare). Precizam ca 7.948 de candidati au absentat, în timp ce 42.937 de candidati au fost declarati respinsi (28.383 din promotia curenta si alti 14.554 din promotiile anterioare). Au fost eliminati pentru frauda sau tentativa de frauda 191 de candidati. Acestia nu se vor putea înscrie la urmatoarele doua sesiuni ale Bacalaureatului.

Pe judete, cel mai ridicat procent de promovare s-a înregistrat în judetele Cluj (83,32%), Bacau (79,91%), Brasov (78,21%) Sibiu (77,69%) si Galati (77,65%). Rata de promovare în Capitala este de 68,5%. Judetele în care rata de promovare s-a situat sub 50% sunt Ilfov (34,15%), Teleorman (48,48%) si Giurgiu (40,06%).

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Țara surprinzătoare pe care o recomandă o româncă, după ce s-a plimbat prin toată lumea. E foarte aproape de România: „Ospitalitatea este fabuloasă”
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. Boala cruntă care l-a răpit dintre noi. A fost de neegalat
Playtech.ro
Detalii cutremurătoare de la accidentul din Serbia! Medicii au început să plângă când au ajuns, Daria era...
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
Reacția lui Piedone în timpul unui control la o măcelărie plină de icoane: „Intrăm in biserică”. Patru restaurante din Sectorul 5 au fost închise
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Lansările lunii aprilie pe Netflix. Un festin pentru cinefili, lista completă. Video
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Cine este marele câștigător la Loto 6/49: „Un corporatist de 39 de ani”
Cancan.ro
A apărut o nouă infracțiune în Codul Rutier. Ți se suspendă permisul de conducere instant, dacă faci asta
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia luată de Călin Georgescu. George Simion a făcut dezvăluirea: Mi-a cerut să intervin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Se dau creșteri de pensii şi noi ajutoare pentru pensionari. Anunțul ministrului Muncii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Guvernatorul imposturii: cazul Bulete, batjocorirea Deltei și boala cronică a statului român