REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE. Conform datelor comunicate luni de reprezentanţii Biroului Electoral de Circumscripţie Argeş, Florin Tecău a obţinut 87.025 de voturi, dintr-un total de 149.784 de voturi valabil exprimate. Pe poziţia a doua s-a clasat candidatul PNL, senatorul Ion Popa, cu 14,1% (21.189 de voturi), iar pe poziţia a treia candidatul PDL, deputatul Cătălin Teodorescu, cu 11,7% (17.486 de voturi).
Următoarele poziţii au fost ocupate de Lucian Cioacă (PMP) cu 6,1% (9.159 de voturi), Mihai Deaconu (PP-DD) cu 5,7% (8.552 de voturi), Gheorghe Davidescu (Forţa Civică) cu 2,7% (4.076 de voturi) şi Gheorghe Dinescu (PNŢ-CD) cu 1,5% (2.297 de voturi).
REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE PARŢIALE. Gabi Szabo, ÎNVINSĂ la Ilfov cu un scor zdrobitor
Numărul total al alegătorilor prevăzuţi în listele electorale din circumscripţii la alegerile parţiale pentru funcţia de preşedinte al CJ Argeş a fost de 547.407, dintre care 159.544 s-au prezentat la urne. Dintre cei care au votat, 152.204 au fost înscrişi în copiile de pe listele electorale permanente, 11 în copiile de pe listele electorale complementare, 6.679 în listele electorale suplimentare, iar pentru 650 de alegători s-a folosit urna specială.
Din totalul de 152.204 de voturi exprimate, 9.673 au fost declarate nule.
REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE.Funcţia de preşedinte al CJ Argeş a devenit vacantă după ce prefectul judeţului a semnat, pe 24 februarie, un ordin prin care se constata încetarea înainte de termen a mandatului social-democratului Constantin Nicolescu, pentru conflict de interese. Emiterea ordinului s-a întemeiat pe raportul de evaluare al Agenţiei Naţionale de Integritate, rămas definitiv prin sentinţa Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie din 11 februarie 2014, în care s-a constatat că preşedintele Nicolescu s-a aflat în conflict de interese, întrucât a încheiat, în numele instituţiei, mai multe contracte cu societăţi comerciale la care era acţionar.
Social-democratul Florin Tecău, vicepreşedinte al CJ Argeş, a fost ales ulterior, prin votul majorităţii consilierilor judeţeni, să exercite temporar atribuţiile funcţiei de preşedinte. Procedura s-a desfăşurat conform Legii administraţiei publice locale, care prevede că în cazul vacantării înainte de termen a funcţiei de preşedinte al CJ, unul dintre cei doi vicepreşedinţi este desemnat, prin vot secret, să exercite atribuţiile de preşedinte până la organizarea de alegeri anticipate.
Constantin Nicolescu, aflat la al treilea mandat consecutiv de preşedinte al CJ Argeş, a depus pe 5 martie la Tribunalul Argeş, prin intermediul avocatului său, o cerere de anulare a actului administrativ emis de prefect, primul termen în dosar fiind stabilit pentru data de 26 septembrie 2014. După doar o săptămână, Nicolescu şi-a depus demisia din funcţia pe care o deţinuse.