Oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Nikoloz Kurtanidze (09:44) și Murtaz Kakabadze (14:29), dar tricolorii au revenit după pauză și au egalat grație dublei reușite de brazilianul naturalizat Savio Valadares Pereira De Mendoca (24:09, 24:59), aflat la meciul său de debut în naționala României, la fel ca și un alt brazilian, Felipe Pinto Viana De Oliveira.
Primul străin naturalizat pentru naționala de futsal a fost portughezul Paulo Ferreira, aflat și el în lotul pentru acest meci.
Selecționerul Robert Lupu a început cu următorul ”cinci”: Vlad Iancu — Florin Matei, Cristian Matei, Emil Răducu (căpitan), Savio Valadares Pereira De Mendoca. Rezerve: Toni Toniță — Robert Lupu, Florin Ignat, Felipe Pinto Viana De Oliveira, Paulo Ferreira, Dumitru Stoica, Laszlo Szocs, Alpar Csoma și Adrian Pânzaru.
Georgienii au început cu Aleksandr Jamburia (căpitan) — Șota Tofuria, Roninho, Nikoloz Kurtanidze, Rodrigo Andrei Silva Santos. Selecționer: Avtandil Asatiani. Rezerve: Tornike Bukia — Murtaz Kakabadze, Ghiorghi Nișnianidze, Levan Kobaidze, Irakli Todua, Kahaber Maisaia, Ghia Nikvașvili.
Au arbitrat portughezii Eduardo Fernandes Coelho, Nuno Bogalho și Ruben Guerreiro.
Manșa a doua va avea loc la Tbilisi, pe 26 septembrie.