România a cucerit şase medalii la Campionatul European de canotaj de la Lucerna

România a cucerit, duminică, şase medalii, una de aur, patru de argint şi una de bronz, la Campionatul European de canotaj de la Lucerna (Elveţia).
Filip Stan
02 iun. 2019, 13:40
România a cucerit şase medalii la Campionatul European de canotaj de la Lucerna

Singura medalie de aur a fost câştigată de echipajul feminin de opt plus unu (Cristina-Georgiana Popescu, Amalia Bereş, Mădălina-Gabriela Caşu, Roxana Parascanu, Beatrice-Mădălina Parfenie, Iuliana Popa, Maria-Magdalena Rusu, Roxana-Iuliana Anghel, Daniela Druncea), care şi-a apărat astfel titlul continental.

O medalie de argint au cucerit la dublu rame masculin vicecampionii mondiali Ciprian Tudosă şi Marius Cozmiuc, după ce anul trecut au obţinut bronzul.

Argint au obţinut şi Adriana Ailincăi şi Maria Tivodariu, fostele campioane mondiale de junioare (2017), la dublu rame feminin.

În finala probei feminine de 4 rame, Ioana Vrînceanu, Viviana Bejinariu, Mădălina Bereş şi Denisa Tîlvescu s-a clasat pe locul 2, cucerind medaliile de argint.

O altă medalie de argint au fost câştigată de echipajul feminin de dublu vâsle, format din Ancuţa Nicoleta Bondar şi Simona Radiş.

La dublu vâsle masculin, vicecampionii europeni de anul trecut, Marian Florin Enache şi Ionuţ Prundeanu s-au clasat pe locul 3, cucerind medaliile de bronz, depăşiţi cu doar 45 de sutimi de secunda de Polonia şi cu doar 36 de sutimi de Elveţia-

Campioanele mondiale en titre la dublu vâsle feminin categorie uşoara, Ionela-Livia Cozmiuc şi Gianina-Elena Beleagă, s-au clasat doar pe locul 5 în Finala A a de la Lucerna.

Echipajul masculin de opt plus unu (Vlad-Dragoş Aicoboae, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Matincă, Constantin Radu, Cristi-Ilie Pîrghie, Adrian Damii, Constantin Adam, Sergiu-Vasile Bejan, Adrian Munteanu) s-a clasat pe locul patru în finală, la aproape patru secunde de medalia de bronz (Olanda).

În finala probei feminine de patru vâsle, Larisa Elena Roşu, Elena Logofătu, Nicoleta Paşcanu şi Tabita Maftei s-au clasat pe locul 6.

La patru rame masculin, echipajul Mihăiţă-Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Ciprian Huc a terminat pe locul al treilea în Finala B şi a încheiat competiţia pe locul 9.

Mihai Chiruţă a ocupat poziţia a doua în Finala B şi locul 8 la Campionatele Europene.

România participat cu un lot de 41 de sportivi şi 11 echipaje, cinci masculine şi şase feminine, la Campionatele Europene de canotaj, găzduite de Complexul Nautic Rotsee din Lucerna (Elveţia). Germania a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 5-1-1, urmată de Olanda, 2-3-2, Italia, 2-2-3, România, 1-4-1.

La ediţia anterioară, desfăşurată la Glasgow, România s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Medicamentul care ar reduce speranța de viață cu 6 ani. Multe persoane îl folosesc pentru o problemă des întâlnită
Capital.ro
Decizia pentru Elena Udrea. Va fi eliberată? Tribunalul Prahova a făcut anunțul azi, 29 aprilie
Playtech.ro
Aparatul pe care românii nu îl mai pot cumpăra de la 1 iulie 2025. Electrocasnicul dorit de mulți a fost interzis de UE
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Vești foarte proaste pentru pensionari, din luna mai. Cine se face vinovat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii care vor primi 292 de lei pe 8 mai 2025, direct pe card sau prin Poșta Română
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Blackout în România? Cel mai negru scenariu pentru țara noastră: Catastrofale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Mesajul Runelor pentru marti, 29 aprilie 2025. Zi de marti cu noroc mare pentru patru zodii!
MediaFlux
Mihai Leu în stare critică la terapie intensivă. Fostul campion la box si pilotaj adus cu elicopterul la București
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster