ROMANIA-ARMENIA 1-0. Victorii şi pentru Danemarca şi Muntenegru VEZI CLASAMENTUL

ROMANIA-ARMENIA 1-0. România s-a impus, vineri, în meciul cu Armenia, scor 1-0 în Grupa E a preliminariilor pentru CM 2018, după golul lui Alexandru Maxim din minutul 90+1. În ciuda acestei victorii, şansele "tricolorilor" măcar la locul 2 sunt minime, după ce Muntenegru s-a impus în Kazahstan cu 3-0, iar Danemarca a spulberat, acasă, Polonia, cu 4-0!
Filip Stan
01 sept. 2017, 20:43

ROMANIA-ARMENIA 1-0. România a ratat o primă ocazie importantă în minutul 9, când Mkhitaryan a trimis o pasă greșită la mijlocul terenul, iar tricolorii au plecat pe contraatac, însă Bogdan Stancu a trimis pe lângă poartă, de la marginea careului. Armenii au răspuns prin Barseghyan, care i-a depășit pe Toșca și Benzar, dar Tătărușanu a intervenit excelent și a respins din poziție de unu la unu cu atacantul armean. Cu cinci minute înainte de pauză, Florin Andone a trimis mingea în poartă printr-o execuție spectaculoasă cu călcâiul, dar golul a fosta nulat corect pentru ofsaid.

ROMANIA-ARMENIA 1-0. În minutul 53, Voskanyan a comis henț în propriul careu, iar centralul Ivan Bebek a arătat punctul de la 11 metri și l-a eliminat pe armean, pentru cumul de cartonașe galbene. Penalty-ul executat de Bogdan Stancu a fost însă apărat de Meliksetyan. În minutul 66, Andone a ratat incredibil din câțiva metri. Benzar a centrat în fața porții de pe partea dreaptă, dar Florin Andone a fost blocat în ultimul moment de Yedigaryan. Intrat în minutul 81, la prima atingere a mingii, Alex Maxim a trimis în poartă, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid! Mijlocașul lui Mainz a împins în plasă un balon șutat de Benzar, aflat în poziție regulamentară. Mingea părea să fie oricum pe spațiul porții. Maxim a marcat golul victoriei în prelungiri, printr-o deviere cu călcâiul, din câțiva metri, după o centrare excelentă a lui Benzar! Maxim a marcat al treilea gol la echipa naţională.

România: Tătăruşanu – R. Benzar, Chiricheş (cpt.), Toşca, Cr. Ganea – Pintiliis, N. Stanciu – Chipciu (A. Popa 68), Băluţăs (Ivans 74), B. Stancu (Maxim 81) – Fl. Andone.

Armenia: Meliksetyan – Hambartsumyan, Haroyans, Voskanyans, Daghbashyan – Malakyan (Yedigaryan 46), Hovhannisyan – Mkhitaryan (cpt.), Pizzelli (Adamyan 74), Manoyan (Koryan 58), Berseghyan

Au arbitrat: Ivan Bebek – Tomislav Petrovic, Miro Grgic (toţi din Croaţia).

Au mai ramas de disputat:

4 septembrie 2017: Armenia – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – Romania, Polonia – Kazahstan (ora 21:45)

5 octombrie 2017: Armenia – Polonia (ora 19:00), Muntenegru – Danemarca, Romania – Kazahstan (ora
21:45)

8 octombrie 2017: Danemarca – Romania, Kazahstan – Armenia, Polonia – Muntenegru (ora 19:00).

– castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa