O nouă generaţie pierdută! România, fără gol marcat la Euro U21: 0-0 cu Croaţia în meciul de adio

Naţionala de tineret a României a obţinut un punct la campionatul European găzduit la Bucureşti, dar fără a marca măcar un gol. În celălalt meci al grupei, Spania şi Ucraina, deja calificate, şi-au împărţit punctele într-umn meci spectaculos.
Filip Stan
27 iun. 2023, 23:40

România a reuşit contraperformanţa de a nu marca nici măcar un gol în faţa propriilor fani la Euro Under 21 găzduit de Bucureşti. România a fost învinsă de Spania cu 3-0 şi de Ucraina cu 1-0, iar în ultimul meci a obţinut doar o remiză albă, 0-0, cu Croaţia.

România a avut o prestaţie mai bună în prima repriză a partidei cu echipa Croaţiei. În minutul 19 Octavian Popescu i-a pasat foarte bine lui Louis Munteanu, care a şutat din careu, dar portarul Pandur a reţinut. În minutul 23, Octavian Popescu a avut o acţiune care a destabilizat apărarea croată, a combinat cu Işfan şi a trimis din cădere la poartă, Pandur salvând in extremis. Tricolorii au avut emoţii în minutul 38, când Târnovanu a intervenit mai întâi la şutul lui Baturina, apoi la cel al lui Beljo, iar faza s-a încheiat cu şutul în bară al lui Vidovic. Repriza s-a încheiat cu şutul pe portar al lui Pantea, din minutul 40, după o cursă frumoasă şi o pasă excelentă a lui Markovic.

Program Superligă 2023-2024: Când se joacă marile derby-uri. Scandal uriaş după ce Gigi Becali i-a făcut „sclavi” pe conducători

Partea a doua nu a excelat în faze de poartă. În minutul 63 Petrila a trimis din careu, din poziţie bună, mult pe lângă poartă. Târnovanu a avut o intervenţie excelentă în minutul 79, iar în minutul 80 Prsir nu a gasit spatiu portii tricolorilor. Fruk a fost blocat de Dican în minutul 85, iar în minutul 90+1 Târnovan i-a refuzat golul lui Frigan şi s-a încheiat 0-0, iar România termină grupa pe ultimul loc, cu un punct, fără gol marcat şi cu patru primite.

Partida a fost una echilibrată până în ultimul sfert de oră. Depăsiți evident la capitolul fizic, elevii lui Săndoi au fost înghesuiți în propriul careu. Fanii și-au pierdut răbdarea, au cerut demisia selecționerului și a întregii conduceri FRF. Pe gazon, doar „paradele” lui Târnovanu și intrările la sacrificu ale lui Dican și Racovițan au păstrat poarta intactă.

Performanţă fără precedent! Bernadette Szocs, medalie de aur la Europenele de tenis de masă

În celălalt meci al grupei, Spania și Ucraina, deja calificate în sferturile de finală, au terminat la egalitate, scor 2-2.

Clasamentul Grupei B a CM Under 21

1. Spania – 7 p (6-2)

2. Ucraina – 7 p (5-2)

3. Croația – 1 p (0-3)

4. România – 1 p (0-4)

Spynews
Bacalaureat 2024. Subiectele la proba la alegere a profilului. Ce exerciții au avut de rezolvat candidații
Bzi.ro
Lovitură dată de ProTV! Gina Pistol va prezenta MasterChef!
Fanatik.ro
Stațiunea de pe litoralul românesc pe care e bine s-o eviți. Mirosul e greu de suportat, îți strici vacanța dacă mergi aici
Capital.ro
Statul VREA BANI de la români. Decizia luată azi, 4 iulie: Clopoţelul va suna pentru fiecare român
Playtech.ro
Loredana Groza s-a făcut de RÂS! Imaginile ȘOC pe care le vrea ȘTERSE urgent
DailyBusiness
Două zile libere în plus pentru români! Care sunt condițiile pentru a le primi
Adevarul
Cum era să fie dat jos Ceaușescu cu cinci ani înainte de Revoluție. Complotul secret la care a participat și Ion Iliescu
Spynews
Star Matinal. Bianca Drăgușanu, probleme la întoarcerea din vacanță! Prin ce experiență a fost nevoită să treacă vedeta: „A fost o peripeție” / VIDEO
Spynews
Cine este Mahmut Orhan. Povestea celebrului DJ turc
Evz.ro
Aberația cu testul antidrog, criticată și de polițiști. Modificarea la Codul Rutier care te lasă aiurea fără permis intră curând în vigoare
Impact.ro
ȘOC! I-au ieșit sânii voluptoși din rochie! Mădălina Ghenea, GAFĂ de INFARCT în dormitor, a arătat TOT
Prosport.ro
FOTO. Alexandra Stan, imagini „interzise” pentru a susține naționala României la EURO
wowbiz.ro
Irina Columbeanu și Ramona Gabor l-au scos pe Irinel Columbeanu de la azil! Gestul emoționant făcut de fiica fostului milionar! Unde l-a dus pe tatăl ei?
Cancan.ro
BAC 2024 | Ce subiecte au picat la geografie, logică, filosofie, sociologie și psihologie
Playsport.ro
Andreea Mantea n-a mai ascuns NIMIC! Imaginile astea ar trebui interzise! Cum s-a lăsat pozată pe plajă
kanald.ro
Perle amuzante de la Bacalaureat 2024. Ce au scris elevii la Română, la subiectul III, la BAC 2024
Capital.ro
Cod Rutier 2024. Se suspendă automat permisul 30 zile. ORICINE poate reclama șoferii
StirileBZI
Izvorul „Elixirul vieții”, secretul nemuririi descoperit de Ceaușescu! Cea mai pură apă din lume!
Prosport.ro
FOTO. Face avere din imaginile cu ea dezbrăcată, iar acum a câștigat un concurs de tras palme între femei!