România va fi prezentă într-una dintre grupele rundei principale, ale cărei meciuri la va găzdui, informează FRF. În urma tragerii la sorţi, tricolorii pregătiţi de Robert Lupu şi-au aflat un singur adversar, Kazahstan, ceilalţi doi urmând a fi decişi în urma disputării meciurilor din runda preliminară.În grupa României vor mai fi repartizate câştigătoarea grupei preliminare G (Olanda, Muntenegru, Bulgaria, Estonia) şi ocupanta locului secund din grupa preliminară C (Macedonia, Albania, Grecia, San Marino).
Runda preliminară va avea loc în perioada 29 ianuarie – 3 februarie 2019, în timp ce meciurile din runda principală se vor disputa în perioada 22-27 octombrie 2019.
Preliminariile mai conţin două faze. Din runda principală se califică mai departe, în Elite Round (28 ianuarie – 2 februarie 2020), primele două clasate. Acolo se vor forma din nou patru grupe de câte 4. Cele 4 câştigătoare se vor califica la Cupa Mondială, în timp ce echipele de pe locurile secunde vor disputa un baraj în dublă manşă (9-12 aprilie 2020) pentru ultimele două locuri alocate Europei la turneul final.