CM de HANDBAL. România a câştigat dramatic cu Slovenia, fetele noastre au fost conduse la 5 goluri diferenţă

CM de HANDBAL. Naţionala feminină de handbal a României a câştigat cu 31-28 al doilea său meci la Mondialele din Germania, însă în prima repriză au fost dominate în mare parte, fiind conduse la un moment dat cu 6-11.
Romania TV
03 dec. 2017, 09:15

ROMANIA – SLOVENIA 31-28: După ce a debutat cu dreptul la această ediţie a Campionatului Mondial de handbal feminin, învingând Paraguay, scor 29-17, România a câştigat şi a doua partidă, cu Slovenia, echipa surpriză a zilei de sâmbătă, când învinsese Franţa cu 24-23.

România a fost condusă în permanenţă în prima repriză şi a egalat, prin Neagu, abia în minutul 29, 13-13, iar la pauză a ieşit cu 14-14, după o luptă mai cerebrală pe final, mai ales în faza defensivă.

La reluare, România a preluat conducea în premieră, prin Pintea, 14-13, iar apoi s-a dovedit că pauza a fost un sfetnic bun. Buceschi s-a implicat mai mult la finalizare, 18-16 şi 22-21, iar meciul a curs cu Slovenia alergând după egalare, dar echilibrat (24-22, min. 47). Cristina Neagu avea deja 10 goluri, la fel ca şi Ana Gros, dar uralele fanilor români parcă le împingeau pe tricolore de la spate (25-23, min. 50).

Până la final a fost totul la intensitate, pe teren şi în tribune, însă bucuria a aparţinut României, care s-a impus în al doilea meci la CM din Germania, cu o repriză secundă excelentă cu Slovenia, şi este liderul grupei A, cu 4 puncte.

Pentru România au marcat Neagu 11 goluri, Pintea 6, Buceschi 5, Elisei Ardean 4, Udriştioiu 4, Geiger 1, iar din tabăra slovenă s-a remarcat Gros 10, Stanko 5.

Programul în continuare al partidelor în grupa A, la Trier, este: Franţa – Paraguay, România – Spania, Slovenia – Angola (5 decembrie), România – Angola, Spania – Franţa, Paraguay – Slovenia (7 decembrie) şi Angola – Paraguay, Spania – Slovenia, Franţa – România (8 decembrie).

SLOVENIA – ROMANIA 28-31

Min. 50 – 25-23 Eliza marchează al 4-lea său gol în acest meci!

Min. 47 – 24-22 Neagu e de neoprit astăzi! Super gol din nou

Min 44 – 22-22 Slovenia ne surprinde pe extreme şi egalează

Min 43 – 22-21 Marchează din nou şi Eliza Buceschi

Min. 42 – 21-20 Gol fabulos înscris din nou de Cristina

Min. 33 – 16-15 Marchează Cristina Neagu de la 7 metri!

Min. 29 13-13 Neagu prinde o aruncare spectaculoasă şi egalează

Min. 27 12-13 Pintea înscrie şi ne apropie la un singur gol de Slovenia

Min. 24 Elisei este eliminată două minute

Min. 23 10-13 Ana Gros marchează din nou

TIME OUT cerut de Slovenia

Min. 21 10-12 Înscriem de două ori în câteva secunde. Moment bun al fetelor noastre

Min. 9 2-5 Cristina Neagu înscrie spectaculos

Min. 8 1-5 pentru Slovenia. Crina Pintea este eliminată două minute după ce şi-a împins o adversară

Min. 3 1-2 România înscrie primul gol, Cristina Neagu este autoarea. Dedu apără spectaculos două mingi

Min. 3 0-2. Slovenele înscriu din lovitură de la 7 metri

Min. 2 Pierdem foarte multe mingi pe atacurile poziţionale. România n-a contat până acum în atac

Min. 1 0-1. Slovenia a deschis scorul după ce am pierdut o minge pe faza de atac

Slovenia a produs o mare surpriză în prima etapă de la Campionatul Mondial de handbal feminin, reuşind să învingă Franţa cu 24-23. Pentru a ne da seama de diferenţa de valoare dintre cele două reprezentative, trebuie menţionat faptul că slovenele aveau cota 15.00 la casele de pariuri să câştige acest meci.

ROMANIA – SLOVENIA LIVE VIDEO ONLINE TELEKOM STREAMING ONLINE:

Franţa este una dintre favoritele la câştigarea trofeului, după Norvegia, Rusia şi Olanda. Meciul a început cât se poate de rău pentru franţuzoaice. După 9 minute de joc, fetele lui Olivier Krumbholz marcaseră un singur gol. A fost 13-10 la pauză pentru Slovenia, revenită la un turneu final mondial după o pauză de 12 ani.

Repriza a doua s-a disputat sub semnul echilibrului şi, chiar dacă Franţa a avut ultimul atac pentru a egala, slovenele au reuşit să termine meciul victorioase.

Mâine, de la ora 15:00, România joacă în direct la Telekom Sport 1 chiar împotriva Sloveniei.

Naţionala de handbal a României nu s-a forţat deloc în primul meci de la Campionatul Mondial din Germania. Fetele noastre au trecut cu 29-17 de Paraguay, cea mai modestă echipă a grupei A.

Selecţionerul Martin Ambrose nu le-a oferit multe minute Cristinei Neagu şi Melindei Geiger, alegând să folosească mai mult timp jucătoarele tinere. Chiar şi în aceste condiţii, România a câştigat fără emoţii partida cu Paraguay, scor 29-17.

LIVE VIDEO România – Slovenia CM handbal feminin

Fetele noastre n-au avut nicio emoţie împotriva modestei Paraguay. Martin Ambros a putut utiliza întreg lotul în acel meci. După joc, Ambros era deja cu gândul la partida cu Slovenia: „Va fi foarte important meciul de mâine cu Slovenia. Jucăm să adunăm cât mai multe puncte ca să terminăm pe un loc cât mai bun”.

Spaniolul le-a folosit foarte puţin pe Neagu şi Geiger. În schimb, jucătoare precum Florianu, Drăguţ sau Tătar au prins multe minute cu Paraguay. De altfel, Florianu a fost desemnat MVP-ul partidei, reuşind să încheie jocul cu cinci goluri marcate.

PROGRAM
02.12 Romania – Paraguay 29-17 VIDEO
03.12 Slovenia – Romania, ora 15:00
05.12 Romania – Spania, ora 21:30
07.12 Romania – Angola, ora 19:00
08.12 Franta – Romania, ora 19:00

Surprize mari în cea de-a doua zi a Campionatului Mondial de handbal feminin. Olanda, învinsă de Coreea de Sud. Suedia nu reuşeşte să treacă de Polonia

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. Meciul de la CAMPIONATUL MONDIAL este transmis LIVE VIDEO de Telekom Sport (DOLCE).

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. Formaţia României, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a trecut lejer de Paraguay, cu 29-17, în primul meci, iar azi va evolua împotriva Sloveniei, care a reușit prima surpriză a Campionatului Mondial, învingând Franța.

Slovenia a învins vicecampioana olimpică cu 24-23.

Tricolorele vor juca duminică următorul meci, tot la Trier, cu Slovenia (15,00, ora României).

O altă surpriză a fost produsă de Coreea de Sud, care a învins Olanda, vicecampioana mondială, cu 24-22.

Polonia a învins Suedia cu 33-30, Muntenegru a trecut cu 31-24 de Danemarca.

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. PROGRAMUL COMPETIȚIEI pentru românce.

DailyBusiness
Prețul argintului a luat-o RAZNA! A ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii 12 ani
Spynews
Doliu în lumea afaceriștilor! S-a stins din viață un celebru om de afaceri. A murit într-un spital din Franța / FOTO
Bzi.ro
Sore a slăbit renunțând la un singur aliment! Cântăreața este foarte sexy acum!
Fanatik.ro
Acestea sunt ouăle care au rupt supermarketurile din România. Sunt aduse din Ucraina și au un preț ireal de mic
Capital.ro
Pedeapsă pentru Băsescu. Fostul președinte al României NU a scăpat nepedepsit
Playtech.ro
Fiica Biancăi Drăgușanu, uluitor ce transformare! Doamne cât de schimbată e Sofia
Investiții de MILIOANE de euro pentru modernizarea spitalelor. Ce a anunțat Adrian Câciu
Adevarul
Planeta Maimuțelor devine realitate: Un cimpanzeu celebru a măcelărit un bebeluș după ce l-a smuls din brațele mamei
wowbiz.ro
Doliu uriaș! A murit actorul din „Liceenii”. Anunțul trist a fost făcut de Teatrul Național din București
Spynews
Cine e milionarul care o face acum fericită pe Irisha. Influencerița, prima apariție alături de noul iubit
Spynews
Românii vor plăti o nouă taxă începând de luna viitoare. Va fi afișată direct în factura la energie electrică
Evz.ro
Trucuri pentru curățat husa de la telefon. Cum devine impecabilă
Ego.ro
Denise Rifai, imagini de INFARCT! Cum a fost surprinsă după ce a renunțat la hainele office
Prosport.ro
FOTO. Gafă uriașă a uneia dintre cele mai frumoase femei
kanald.ro
„Abia putea respira” A condus 20 de km sub șoc anafilactic pentru a-și salva viața. Un bărbat de 80 de ani din Suceava a ajuns în ultima clipă la spital, de unul singur
Cancan.ro
Vlad Gherman rupe tăcerea, la 3 luni după nuntă! De ce nu se înțelege cu Oana Moșneagu: 'Nu poate să stea locului!' 😲