ROMÂNIA-SPANIA LIVE. Oficialii FRF au anunţat că s-au vândut toate cele 55.000 de bilete disponibile pentru partida cu Spania, de joi. Pentru Ianis Hagi, va fi meciul cu cei mai mulţi suporteri din cariera sa. Mijlocaşul celor de la Genk a declarat că este pregătit să facă un meci bun în faţa mulţimii galbene.
„Am trăit nişte momente unice la Campionatul European şi chiar dacă n-au fost atât de mulţi suporteri, emoţiile au fost unele foarte mari. Aştept cu mare drag meciul cu Spania, deoarece nu am mai jucat pe un stadion cu aşa de mulţi suporteri„, a spus Ianis Hagi.
În această vară, Ianis Hagi s-a transferat în campionatul Belgiei, la Genk, fiind la a doua experienţă în afara României, după aventura de la Fiorentina. Acum, la 20 de ani, Ianis Hagi se simte mai pregătit ca niciodată să-şi demonstreze valoarea într-un campionat din Vest. „Integrarea a fost mai uşoară. Ştiam la ce să mă aştept. Când am plecat la Fiorentina eram doar un copil. Acum a fost mai uşor, şi datorită jucătorilor şi staff-ului. M-am acomodat imediat. Este interesant că suntem 15 naţionalităţi în club. În fiecare zi înveţi ceva noi. Fiecare are tabieturile lui. Ca şi grup, ne înţelegem foarte bine. Toată lumea vorbeşte engleza, inclusiv staff-ul medical. Deci nu sunt probleme de comunicare. Formăm un grup tânăr şi interesant„, a mai spus Ianis Hagi.
ROMÂNIA-SPANIA LIVE. Cel carea avea să îl ajute foarte mult să se obişnuiască cu fotbalul belgian a fost chiar fostul său coleg de la Viitorul, Răzvan Marin, cel care a jucat două sezoane la Standard Liege, până să se transfere la Ajax Amsterdam, în această vară. „Încă vorbesc cu el. După meciuri ne auzim la telefon. Chiar şi înainte. Îmi spune la ce să mă aştept. M-a ajutat şi înainte, şi după transfer„, a spus Hagi.
În acest sezon, RKC Genk va juca în grupele Ligii Campionilor. Sorţii au repartizat-o în Grupa E, alături de campioana Europei, Liverpool, italienii e la Napoli şi austricii de la Red Bull Salzburg. „Va fi un vis îndeplinit să joc pe cele mai mari stadioane ale Europei, în cea mai mare competiţie din lume. Mi-aş fi dorit să picăm cu Ajax, să mă duelez cu Răzvan, dar n-a fost să fie„, a completat Ianis.
Tot în aceste zile, naţionala de tineret a României s-a reunit la Centrul Naţional de Fotbal de la Buftea, unde se vor pregăti timp de o săptămână. Pe 10 septembrie, este programată prima partidă din preliminariile EURO 2021, din deplasare, cu Danemarca. Faţă de lotul care atingea faza semifinală la Euro 2019, Mirel Rădoi a convocat 13 jucători noi. Ianis Hagi rămâne singurul jucător chemat la seniori, eligibil şi pentru acţiunile „tineretului”.