În România se aruncă anual 2,55 milioane de tone de mâncare. Această realitate trebuie schimbată, spune deputata USR Diana Buzoianu. Alături de mai mulţi parlamentari de la toate partidele, Diana Buzoianu a propus un proiect de lege prin care să se reducă risipa alimnentară.
Conform proiectului de lege, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale va realiza o platforma naţională online pentru raportarea de către operatorii economici a datelor privind risipa alimentară.
Ministerul va publica, de asemenea, pe website-ul propriu, date relevante anuale cu privire la progresele făcute pentru prevenirea şi diminuarea risipei alimentare şi va realiza strategia naţională de prevenire şi reducere a risipei alimentare care va fi actualizată o dată la cinci ani.
„Autorităţile administraţiei publice vor avea, pentru prima dată în legislaţie, obligaţia să ia măsuri împotriva risipei alimentare. Operatorii economici vor avea obligaţia să depună toate eforturile necesare pentru a încheia contracte prin care să doneze produsele alimentare înainte de expirare. Se vor stabili condiţii mai puţin birocratice pentru organizaţiile care preiau alimentele neperisabile de la magazine şi lanţuri alimentare”, se arată într-un comunicat al USR.
„România este ţara cu peste o treime din populaţie în risc de sărăcie şi excluziune socială, conform statisticilor oficiale. În acelaşi timp, în România se aruncă anual 2,55 milioane de tone de mâncare. Pe scurt, pierdem zilnic cantităţi considerabile de alimente, în timp ce o mare parte a populaţiei nu îşi permite accesul la alimente de bază. Această realitate trebuie schimbată, iar proiectul de faţă îşi propune să facă paşi importanţi în acest sens”, a precizat Diana Buzoianu.
Legea privind prevenirea risipei alimentare a fost adoptată de Senat.
Citește și: Cinci alimente pe care este mai bine să le consumi din conservă
Multe alimente se pot conserva în diferite moduri, pentru a putea fi păstrate o perioadă îndelungată. Unul dintre cele mai sigure și eficiente moduri de a face acest lucru este uscarea alimentelor. Uscarea scade semnificativ cantitatea de apă pe care o conțin alimentele, apa fiind una dintre principalele surse de înmulțire a bacteriilor care provoacă alterarea. Carnea sau murăturile pot fi conservate în sare, deoarece aceasta extrage celule microbilor și le elimină. Zahărul este o metodă eficientă de conservare, dar numai în cazul dulciurilor ce nu conțin lactate. O altă variantă este folosirea conservanților, chiar dacă constituie o variantă nesănătoasă.
Citește și: Nu arunca uleiul de la conservele cu ton. Folosește-l pentru aceste trucuri culinare absolut delicioase
Sfaturi pentru evitarea risipei alimentare
1. Mănâncă înainte să mergi la cumpărături, astfel eviți să cumperi lucruri de care nu ai nevoie sau de care ți-e poftă în acel moment.
2. Organizează alimentele în funcție de termenul de valabilitate- pune la îndemână alimentele care urmează să expire în viitorul apropiat, iar cele care au un termen mai lung încearcă să le depozitezi într-un alt loc.
3. Donează ceea ce nu mai folosești, astfel scapi de mâncarea din frigider, ajuți pe cineva și în același timp diminuezi risipa alimentară.
4. Dacă există spațiu, îți poți crea chiar în balcon o mini-grădină unde să plantezi verdețuri.
5. Reutilizați alimentele- de exemplu fructele pot deveni dulceață, iar dacă acestea s-au stricat constituie o sursă de hrană pentru animale.