Romii din Tinca practică „transhumanţa” în Franţa, să câştige bani pentru a trăi mai bine în România

"Se trăieşte mai bine acolo chiar şi în tabere", spun romii care iau drumul Franţei şi acceptă să locuiască în tabere acolo, numai să se poată întoarce cu bani în România, cu care să trăiască în satul lor.
Romania TV
24 sept. 2012, 09:14
Romii din Tinca practică

Romii din localitatea Tinca, în vestul României, merg în Franţa pentru a câştiga bani cu care să-şi îmbunătăţească viaţa în satul lor, afirmă Le Progres într-un reportaj realizat la Oradea şi publicat luni, în ediţia electronică.

Reprezentantul romilor din Tinca, o localitate sitută în apropiere de Oradea, susţine că romii au folosit banii strânşi în Franţa pentru a-şi repara casele. „Banii aduşi din Franţa au fost o binecuvântare. Ei nu i-au băut, nici nu i-au fumat, ci şi-au reparat casele cu ei„, a declarat el pentru cotidianul francez Le Progres.

„Am plecat de mai multe ori în Franţa; se trăieşte mai bine acolo chiar şi în tabere. Aici nu există locuri de muncă”, povesteşte Victor, care are o casă din chirpici goală pe interior şi care munceşte cu ziua pentru 20 de lei.

Vasile, vecinul lui, în vârstă de aproximativ 30 de ani, are cinci copii şi a mers de mai multe ori la Lyon, Marsilia şi Paris împreună cu trei dintre copiii mai mari, pentru a cerşi. „Când am câştigat 200 de euro, ne-am întors”, povesteşte el. În această localitate, aproximativ 800 de romi au practicat „transhumanţa” la Lyon cel puţin o dată.

La Diosig, o comună din apropierea frontierei cu Ungaria, primarul Attila Mados încearcă să găsească de lucru pentru comunitate, dar este insuficient pentru a le permite să supravieţuiască.

Deşi persoanele intervievate pe stradă par revoltate împotriva romilor, ambasadorul francez în România, Philippe Gustin, afirmă că autorităţile depun eforturi pentru îmbunătăţirea situaţiei acestei minorităţi.

„Romii au nevoie de copiii lor pentru a munci pe câmp sau a cerşi şi pentru a-şi asigura viitorul. Când vor înţelege că este mai bine să îi trimită la şcoală, problema va fi rezolvată”, a explicat el într-un interviu acordat cotidianului Le Progres.”Din punct de vedere juridic, romii nu sunt discriminaţi dar trebuie schimbate mentalităţile şi modul în care îi privesc românii”, afirmă el.

Ambasadorul explică faptul că aceştia merg în Franţa „pentru a căuta o viaţă mai bună”. „Mi se pare important să fie şcolarizaţi copiii şi condiţiile lor de locuit să fie ameliorate. Astfel, ei nu vor mai fi respinşi de ceilalţi. Pe urmă vine munca. Este cel mai dificil, chiar dacă există locuri de muncă în România pentru romi în agricultură şi construcţii”, conchide Gustin.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Lucrul pe care să nu-l montezi niciodată pe gard. Riști o amendă usturătoare, deși pare un gest nevinovat
Capital.ro
Primăria impune noi taxe! Șoferii vor plăti 140 de lei pe lună pentru abonament
Playtech.ro
Vin din nou ninsorile. Vremea se schimbă radical, temperaturile scad cu 20 de grade în București
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Bărbat abandonat de ambulanță în tufișuri: „Sunt încă șocat de întâmplarea pe care am trăit-o”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Vară incendiară în România. Vremea va fi de nesuportat
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Ea este Ștefania, asistenta de la Spitalul Sfântul Spiridon care a murit la doar 47 de ani. Mesajul sfâșietor transmis de colegi, în memoria ei: „Atât de sufletistă...”
Cancan.ro
Bucurie mare în showbiz ❤️ Fosta concurentă de la Mireasa este însărcinată pentru prima oară
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Greșeală în decizia CCR?! Bucurie imensă pentru Călin Georgescu: Hotărârile nu au valoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Ea este asistenta din Iași care s-a stins din viață la 47 de ani. Moartea Ștefanei a frânt inimile celor care au cunoscut-o: "Drum lin către îngeri, suflet bun"
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Amenzi pentru cei care stau la bloc și la curte! Se dau primăvara aceasta!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Talcioc electoral 2025: inflația de candidaturi irelevante