Ronaldo Deaconu, mijlocașul ofensiv al celor de la Concordia Chiajna, şi-a dat acordul să se transfere la Dinamo, după ce antrenorul Vasile Miriuță i-a promis că va fi titular incontestabil și responsabil cu toate fazele fixe.
Ronaldo Deaconu a crescut la Academia Hagi, a plecat apoi în Olanda pentru a-si face junioratul. Cel mai mult a stat la Tweente, de unde a plecat în anul 2015. Primul contract la nivel de seniori l-a avut în Romania, la ASA Tg Mureş. În sezonul trecut a evoluat in 12 meciuri in toate competitiile, iar singurul gol l-a marcat în Cupa Romaniei. La Tg. Mureş a lucrat cu Dan Alexa, care l-a luat apoi şi la Concordia Chiajna, tot în sezonul trecut. În play-out a evoluat în 7 meciuri, reuşind 2 assisturi.
Sezonul acesta a fost folosit în 17 meciuri, are peste 1000 de minute jucate, a marcat 2 goluri şi are 2 assisturi. A lucrat cu Miriuţă cât timp acesta a antrenat-o pe Chiajna.