Drama unei fetiţe de 5 ani căreia i s-au amputat picioarele pentru a putea să trăiască

O fetiţă din Marea Britanie, Rosie, în vârstă de 5 ani, are o afecţiune extrem de rară care ar putea să îi provoace moartea. Singura soluţie pentru ca organele sale interne să nu cedeze şi de a-i stabiliza coloana vertebrală a fost să i se amputeze ambele picioare.
Romania TV
10 dec. 2012, 21:59
Drama unei fetiţe de 5 ani căreia i s-au amputat picioarele pentru a putea să trăiască

Rosie s-a născut cu o gaură în coloana vertebrală care i-a lipsit astfel trupul de susţinere, precum şi cu picioarele îndoite, încrucişate la spate.

Fetiţa britanică în vârstă de 5 ani a fost supusă unei operaţii îngrozitoare, micuţei amputându-i-se ambele picioare, iar scheletul acestora a fost inserat apoi în coloana vertebrală.

Dacă această intervenţie nu se făcea, fetiţa ar fi murit, din cauză că i-ar fi cedat toate organele interne. A fost operată la spitalul de copii din Birmingham, devenind primul copil din Marea Britanie care suferă această intervenţie chirurgicală şi cel de-al doilea din lume, scrie Daily Mail. 

Fetiţa se recuperează foarte bine şi nu este deloc complexată de handicapul ei. Din contră, este foarte vioaie, activă, sociabilă, îi place să se joace cu ceilalţi copii, să danseze şi, pe deasupra, este foarte inteligentă, sclipitoare.

 

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Schimbări la BCR. Ce pot face toți cei care au cont la bancă. Pot primi chiar recompense
Capital.ro
România a pierdut o legendă. A fost cel mai cunoscut nume al țării. Talentul lui a fost unic
Playtech.ro
Cine este Dragoş Dragoteanu, afaceristul care are în Bucureşti cea mai scumpă parcare din Europa?
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Povestea sfâșietoare a românului care lucra în Anglia și a fost ucis de un britanic. Pedeapsa primită de asasin
wowbiz.ro
Tragedie trasă la indigo cu cea de la Colectiv! Circa 50 de tineri și-au pierdut viața după ce un club a luat foc
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Ploi, ninsori, viscol și îngheț. Zonele în care se întoarce iarna
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Culiță Sterp a fost condamnat definitiv pentru accidentul rutier din 2022. Magistrații din Cluj au decis ce se va întâmpla cu artistul
Cancan.ro
Uluitor câți bani iau ispitele de la ”Insula Iubirii”! CANCAN.RO a intrat în culisele negocierilor de la Antena 1: le duce cu zăhărelul și…
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la curte! Amendă de 800 de lei dacă pui asta pe gard
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Cel puțin 50 de oameni au murit într-un club cuprins de flăcări, noaptea trecută
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Clienții Electrica, obligați să completeze un formular pentru plafonarea prețului la energie! Obligatoriu până la 1 aprilie 2025 pentru a beneficia
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Nostradamus pentru Geția: trei catrene uluitoare despre destinul României