Rupere de nori după caniculă. ANM a emis COD PORTOCALIU de furtuni

Meteorologii au emis o atenţionare cod galben de instabilitate atmosferică şi ploi abundente în estul Munteniei şi în Dobrogea, inclusiv pe litoral, care va fi în vigoare până joi dimineaţă.
Filip Stan
28 aug. 2024, 14:36
Rupere de nori după caniculă. ANM a emis COD PORTOCALIU de furtuni

ANM a emis Cod portocaliu valabil de la : 28-08-2024 ora 14:25 până la : 28-08-2024 ora 15:30

In zona : Județul Tulcea: Murighiol, Sfântu Gheorghe;

Se vor semnala: Averse torențiale care vor acumula 20…30 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. În zona avertizată în ultimele ore s-au acumulat cantități de 20…25 l/mp.

Meteorologii au emis o atenţionare cod galben de instabilitate atmosferică şi ploi abundente în estul Munteniei şi în Dobrogea, inclusiv pe litoral, care va fi în vigoare până joi dimineaţă.

Atenţionarea meteorologică cod galben este valabilă pentru intervalul 28 august, ora 10 – 29 august, ora 10, când sunt prognnozate cantităţi însemnate de apă şi  instabilitate atmosferică.

”În Dobrogea şi estul Munteniei vor fi averse, intensificări de scurtă durată ale vântului (viteze în general de 45…55 km/h) şi trecător descărcări electrice. Prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 15…25 l/mp şi izolat de peste 30…40 l/mp”, anunţă ANM.
Astfel de fenomene vor fi pe alocuri şi în celelalte zone. Mai multe străzi din municipiul Iaşi au fost inundate, marţi seara, iar în zonele Ciric şi Tătăraşi au căzut copaci peste maşini, în urma unei furtuni puternice.

Furtuna a început în jurul orei 19.30, vântul puternic doborând mai mulţi copaci în zonele Ciric şi Tătăraşi. Câteva autoturisme au fost avariate.

Prognoza meteo Accuweather. Se anunță o toamnă la extreme, cu caniculă și ploi în septembrie, ninsori în octombrie

De asemenea, străzi din întreg municipiul au fost inundate. Inclusiv Bulevardul Independenţei din centrul Iaşiului a fost inundat, apa atingând câteva zeci de centimetri în zona respectivă.

Echipele ISU au fost solicitate să intervină în toate cartierele din oraş.

Ieşenii s-au arătat nemulţumiţi pe reţelele de socializare că nu a existat o avertizare prealabilă privind manifestările meteo violente din oraş. O avertizare Cod galben pentru municipiul Iaşi a fost emisă de ANM începând cu ora 20.05, deşi furtuna începuse deja.

Două curse aeriene ale companiei Wizz au aterizat pe Aeroportul Iaşi cu zeci de minute întârziere, din cauza condiţiilor meteo dificile.

Zeci de străzi şi subsoluri au fost inundate, marţi seară, la Cluj-Napoca, în urma unei furtuni puternice, cu ploaie torenţială, vânt puternic şi descărcări electrice. În cartierul Mărăşti, o maşină a rămas blocată sub un pod rutier, din cauza apei adunate, iar cele două persoane aflate în acesta au fost scoase de pompieri. Totodată, o locuinţă din Someşu Rece a fost distrusă în urma unui incendiu cauzat, cel mai probabil, de un trăsnet.

Bilanţul final transmis de ISU Cluj marţi seară arată că, în urma fenomenelor meteorologice, forţe de la toate detaşamentele au intervenit în Cluj-Napoca, dar şi în comuna Floreşti.

Citește și: Prognoza meteo. Zile cu precipitaţii punctiforme, nebulozitate stratificată, dar temperaturile ţin vara aproape

Astfel, pompierii au desfăşurat intervenţii pentru a evacua apa din 15 subsoluri, 10 locuinţe, 3 curţi, 3 garaje şi o hală a unui operator economic.

”De asemenea, pompierii au ajutat 2 persoane să iasă dintr-un autoturism aflat pe strada Aurel Vlaicu, acesta fiind blocat în apă. S-a intervenit pentru a degaja 2 arbori, dintre care unul căzut pe un autoturism pe strada Izlazului”, menţionează sursa citată.

În paralel, pompierii de la Detaşamentul 2 Cluj-Napoca au fost solicitaţi în localitatea Someşu Rece, la un incendiu care a distrus o locuinţă de aproximativ 40 mp. Acolo s-au deplasat echipajele de la Gilău şi Floreşti, pompierii stabilind că incendiul a fost provocat, cel mai probabil, de un trăsnet.

”Din fericire, în urma acestor evenimente nu s-au înregistrat victime”, precizează ISU Cluj.

Potrivit ISU Cluj, în urma furtunii de marţi, echipajele au fost solicitate să intervină pe Câmpului, la un subsol inundat, dar şi în incinta unui operator economic situat în Piaţa 1 Mai, unde s-a raportat faptul că o hală este parţial inundată.

Alte intervenţii au fost solicitate pe străzile Onisifor Ghibu, Cloşca, Paris, fiind vorba despre subsoluri inundate.

În cartierul Mărăşti, o maşină a rămas blocată sub podul de pe strada Aurel Vlaicu, nemaiputând înainta din cauza apei care s-a adunat acolo.

Pe strada Izlazului, un arbore a căzut peste un autoturism, fără a fi înregistrate victime. De asemenea, s-au primit solicitări şi din comuna Floreşti.

 

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Județul din România, influențat de diverse culturi și civilizații, cu multe obiective turistice și peisaje naturale frumoase. Are un palat în stil secesionist și o cetate superbă
Capital.ro
Verdictul care îl îngroapă pe Călin Georgescu. Anunțul făcut chiar azi, 23 februarie: „Blocare imediată”
Playtech.ro
Dovada că NATO se pregăteşte de război cu Rusia! Ce se construieşte în estul Europei pentru lupta finală
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Lecțiile istoriei: ce au pățit rușii, acum 85 de ani, când au invadat Finlanda. Istoric: „Exact același lucru se întâmplă și în Ucraina”
wowbiz.ro
Cum a apărut Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, la înmormântarea lui?! Imaginile DURERII
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Zodii cu succes în carieră. E timpul să-și renegocieze contractele
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Sora lui Andrei Perneș trăiește o reală DRAMĂ! Ce a făcut la câteva ore de la înmormântarea fratelui său
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu a primit verdictul final. Anunțul așteptat de România: CCR va pronunța...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
George Simion, acces controversat la convenția conservatorilor americani
MediaFlux
PPC, DECIZIE importantă pentru toți clienți! ESTE OBLIGATORIU! Se poate TĂIA CURENTUL
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ana-Maria Trăsnea, românca doritoare în Bundestag: o nouă șansă la alegerile din Germania