„Reprezentanţi ai serviciilor vamale şi de frontieră ale Rusiei şi Ucrainei au convenit în legătură cu modalităţile unei inspecţii scurte în ceea ce priveşte primul grup de camioane ale convoiului rusesc. Vom efectua supravegherea”, potrivit unei declaraţii postate pe microblogul oficial al CICR de pe Twitter.
Convoiul se va deplasa din Rusia în Ucraina sub egida Crucii Roşii, care spune că mai aşteaptă încă să primească garanţii de securitate din partea ambelor părţi beligerante în estul Ucrainei înainte de a pune în mişcare coloana de camioane.
Agenţia de presă Ria Novosti relatase mai devreme că primele 16 camioane dintr-o coloană de 280 au sosit la punctul vamal din Doneţk, orăşel omonim de pe teritoriul Federaţiei Ruse, situat la graniţă cu Ucraina.
Potrivit purtătorului de cuvânt al companiei de transporturi care asigură livrarea de ajutor umanitar, Serghei Sorokin, vameşii ruşi şi ucraineni nu vor vizita camioanele decât luni. „Am lăsat şoferii să se odihnească. Camioanele vor fi închise, marfa nu va fi descărcată şi vizita organelor vamale va avea loc direct la punctul de trecere a frontierei”, a indicat acesta. „Ne aşteptăm ca astăzi să mai sosească aici un număr similar de vehicule”, a spus purtătorul de cuvânt menţionat.
Trimis marţi de Moscova, convoiul, care se întinde pe mai mult de 3 km, este compus din 280 de camioane care transportă aproximativ 400 tone de cereale, 100 tone de zahăr, 62 tone de alimente pentru copii, 54 tone de medicamente şi echipamente medicale, 12.000 saci de dormit şi 69 de generatoare electrice portabile.