În premieră națională, Salvamont România beneficiază de cel mai performant detector subacvatic din lume care vine în completarea dronelor folosite pentru căutare și salvare pe munte. Echipamentul achiziționat de o campanie de telecomunicații și Consiliul Județean Gorj face diferența între viață și moarte.
Folosindu-se de Inteligență Artificială, drona subactivată poate găsi persoane care au viața pusă în pericol în peșteri inudate, canioane care au fost afectate de viituri sau în cazul persoane date dispărute în lacurile montane.
Ca tehnologia donată de compania de telecomunicații în ultimul an să fie folosită la capacitate maximă, salvatorii au pus dronele și detectorul subacvatic la treabă în primul stagiu de pregătire profesională a salvamontiștilor români în salvarea acvatică cu specific montan.
Acest stagiu de pregătire presupune activități practice de căutare – salvare din ape deschise de munte cu salvatori acvatici și scafandri, folosirea câinilor de salvare în mediul acvatic montan, respectiv organizarea punctului medical de triaj și de prim ajutor. Dronele și inteligența artificială au și ele un rol vital, scurtând timpul de intervenție de până la 10 ori.
În prezent, Dispeceratul Național Salvamont-Vodafone primește peste 14.000 de apeluri anual, dintre care peste 6.000 sunt despre victime ale unor accidente montane și este necesară intervenția echipelor Salvamont. Peste 100.000 de români au instalată aplicația Salvamont (disponibilă gratuit pe Android și iOS), un ghid complet de informare și orientare montană, care oferă, în același timp, și opțiunea SOS – funcționalitatea care le permite utilizatorilor să folosească un serviciu de localizare a poziției telefonului, prin intermediul căruia dispeceratul poate fi notificat în timp real cu privire la coordonatele acestora.