Măgura nu este o localiate mare, dar cu siguranţă are un specific ce iese din tiparele satului românesc. Iar asta l-a făcut celebru peste hotare, unde publicaţia Financial Times i-a acordat o rubrică întreagă, după ce o cunoscută autoare britanică s-a stabilit în satul din apropierea castelului Bran.
Viaţa în Măgura nu este deloc uşoară, dar Arabella Brown s-a adaptat repede. A ajuns în sat cu o căruţă trasă de cai, a cumpărat o casă dărăpănată pe care a reparat-o şi a învăţat obiceiurile de la săteni. Trei săptămâni a rămas blocată în ea din cauza proveribialelor înzăpeziri din România.
„Unul dintre vecinii mei, care locuieşte în celălalt capăt al satului, a venit la mine cu un rucsac plin de mâncare – mere, lapte, brânză, pâine. S-a supărat când am sugerat să îi plătesc alimentele„, îşi aminteşte jurnalista. Aşa a descoperit ospitalitatea românului. Apoi a învăţat să se adapteze.
Acum Arabella vrea să organizeze ateliere de literatură pentru cei 400 de locuitori din Măgura. Este recunoscută în Anglia pentru cartea istorică despre oraşul său natal, Liverpool. Pe viitor vrea să adauge în palmares şi o istorie scrisă a locului său de suflet, Satul Măgura din munţii Bucegi.