Remus Dobre din Bucureşti a cumpărat dintr-un târg auto două maşini cu acte în regulă. Bărbatul a înmatriculat maşinile şi a întocmit toate formalităţile. După trei ani, un executor judecătoresc a venit la uşa sa pentru a-i ridica autoturismele deoarece proprietarul iniţial le achiziţionase în leasing şi nu îşi achitase datoriile către bancă.
Proprietarul susţine că firma de leasing vrea să-i ia maşinile în mod abuziv şi, din cauza întregului scandal, jandarmii şi poliţiştii au fost chemaţi la faţa locului.
„Mi s-au oferit toate actele în regulă, factura originală, cartea maşinii, chei. Am verificat actele la poliţie şi mi s-a spus că este în regulă”, a declarat Remus Dobre la România TV.
„De ce să-mi ia bunul meu pentru care am muncit. De ce nu m-au înştiinţat de la bancă, de la poliţie?”, se întreabă bucureşteanul neputincios.
Fiica bărbatului s-a baricadat în maşină pentru a nu fi ridicată. Fata a accelerat şi a încercat să fugă cu maşina, lovindu-l pe reprezentantul băncii.
O ambulanţă a venit la faţa locului pentru a-i acorda primul ajutor angajatului de la bancă.
Fata, proprietara uneia dintre maşini, a fugit de la faţa locului şi este dată acum în urmărire.
Singura soluţie pe care Remus Dobre o are este să-l convingă pe fostul proprietar al maşinilor să-şi achite datoriile la bancă.