Incidentul s-a petrecut la întâlnirea dintre Santa Teresa şi Sporting Huelva, câştigat de gazde cu scorul de 3-2. „Hei, șateno, hai să mergem după meci la o cafea”, i-a strigat Quijada Alco fotbalistei Elena Pavel, până când aceasta, obosită de avansurile centralului i-a replicat dur: „Mai bine îţi vezi de fluier!”.
Replica l-a durut pe central, care în loc să-şi vadă de joc a început să se răzbune pe Huelva. A eliminat două colege de-ale Elenei şi i-a refuzat echipei un penalty clar.
„Mi-am pierdut încrederea în fotbal și în fairplay. Mă simt neajutorată și umilită. În toți anii, în care am jucat fotbal, nu mi-a fost rușine ca acum„, a declarat Elena Pavel, pentru ziarul Marca.