Scandal uriaş la Euro 2024. Germania, furată la ea acasă, faza care a declanşat isteria: henţ clar în careu

Echipa naţională a Spaniei s-a calificat, vineri, în semifinalele Euro 2024, după ce a învins Germania, la Stuttgart, scor 2-1, în sferturile turneului. Germania acuză neacordarea uni penalty clar la scorul de 1-1.
Filip Stan
05 iul. 2024, 23:43

Faza de la EURO 2024 care i-a scos din minți pe nemți.  În minutul 106, Jamal Musiala a expediat un șut din marginea careului mare, dar balonul a fost blocat de Marc Cucurella cu mâna.

Mingea l-a atins Marc Cucurella în mâna stânga, dar arbitrul Anthony Taylor a considerat că jocul poate continua și nu a acordat lovitură de la 11 metri. Faza i-a scos din minți pe jucătorii Germaniei.

SPANIA – GERMANIA 2-1 Dramatism la Stuttgart, Furia Roja este prima semifinalistă de la Euro 2024
Anthony Taylor nu a primit nicio indicație din camera VAR. Decizia arbitrului nu le-a picat deloc bine nemților.

Toată Germania se plânge! Fullkrug trimite pentru Musiala. Musiala șutează, Cucurella blochează din apropiere cu mâna întinsă.

VAR-ul nu intervine! Acest lucru va provoca probabil multe discuții, brațul lui Cucurella clar nu era atașat”, au notat cei de la BILD.

La Stuttgart, spaniolii au rămas fără Pedri încă din minutul 8, mijlocaşul iberic fiind nevoit să părăsească terenul accidentat. În minutul 15 Lamine Yamal a trimis pe lângă poartă din lovitură liberă, iar Kai Havertz a şutat în minutul 35, însă Unai Simon a intervenit şi la pauză s-a intrat fără gol marcat. În partea secundă Dani Olmo, jucătorul intrat în locul lui Pedri, a primit foarte bine de la Yamal, în careu, şi a înscris cu un şut plasat, deschizând scorul. Unai Simon a scos şutul lui Andrich, din minutul 65, apoi germanii şi-au intensificat presiunea, iar Simon a intervenit la şutul lui Fullkrug, în minutul 70. Acelaşi Fullkrug a lovit bara în minutul 77, pentru ca în minutul 82 Unai Simon să degajeze neglijent, iar Wirtz să încerce un lob care s-a dus însă peste poartă.

Inteligenţa artificială a prezis finala EURO 2024: Spania- Anglia!

Golul egalizator al gazdelor a picat în minutul 89, când Kimmich a plutit în careul spaniol şi a trimis o pasă înapoi, cu capul, iar Florian Wirtz a egalat, trimiţând meciul în prelungiri. Oyarzabal a şutat pe lângă poartă în minutul 104, apoi germanii au cerut penalti la henţul lui Cucurella, dar nu s-a dat nimic, iar Fullkrug a trimis cu capul punându-l la încercare pe Unai Simon, care a avut o intervenţie excelentă. Lovitura de teatru a venit pe final. Dani Olmo a centrat şi Mikel Merino a înscris cu o lovitură de cap, aducând victoria Spaniei, care s-a calificat în semifinale, acolo unde va juca fără căpitanul Alvaro Morata, suspendat, dar şi fără Dani Carvajal – eliminat la ultima fază a meciului.

Spynews
EXCLUSIV | Cât s-a împrumutat Andrei Versace de la cămătari înainte să moară. Suma a tocat-o la ruletă, în câteva mâini
Bzi.ro
Anca Țurcașiu a făcut furori, în costum de baie, pe Instagram! La 54 de ani, artista arată impecabil!
Fanatik.ro
Cum se spune corect: “viruși” sau “virusuri”? Confuzia pe care o fac mulți români
Capital.ro
Dispar banii cash. Capcana de care oamenii n-au fost conștienți. Băncile dau banii înapoi
Playtech.ro
Două eleve din România au obținut 2 medalii de argint și 2 de bronz la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Fete 2024