Scene de groază în Olt. Conflictul între cei doi elevi a avut loc miercuri, pe o stradă din comuna Crâmpoia, potrivit agerpres.ro.
„La data de 26 mai 2021, în jurul orei 18,00, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Olt a fost sesizat prin SNUAU 112 despre faptul că un minor, în vârstă de 15 ani, din comuna Crâmpoia, prezintă urme de sânge pe haine şi afirmă că ar fi fost tăiat de un coleg. Poliţiştii s-au deplasat de îndată la faţa locului şi din primele cercetări au stabilit faptul că pe o stradă din comuna Crâmpoia ar fi avut loc un conflict spontan între doi minori din localitate. În urma altercaţiei, unul dintre minori ar fi suferit răni provocate de un obiect tăietor”, au precizat reprezentanţii IPJ Olt.
Poliţiştii efectuează cercetări pentru a se stabili cu exactitate starea de fapt.
De altfel, în luna martie, încă un incident similar a avut loc. Un copil de 13 ani și-a înjunghiat colegul în vârstă de 12 ani. Potrivit Inspectoratului Județean, un minor în vârstă de 12 ani a fost înjunghiat de un coleg, în vârstă de 13 ani. Totul s-a petrecut joi, ambii copii fiind din Babadag. Autoritățile au întocmit un dosar de cercetare penală pentru comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe. Conflictul dintre cei doi a fost unul spontan. Cei doi erau colegi de școală, iar incidentul s-a petrecut pe stradă. Minorul de 12 ani a fost rănit în zona abdomenului și a femurului stâng. Băiatul a fost transportat la Spitalul de Urgență din Tulcea pentru a primi îgrijiri medicale de specialitate.
„Din primele verificări, a reieșit faptul că, în urma unui conflict spontan, minorul de 13 ani din Babadag, l-ar fi înțepat cu un obiect ascuțit pe colegul său de 12 ani, în zona abdomenului și a femurului stâng, ulterior acesta fiind transportat la Spitalul Județean Tulcea pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.”, se arăta într-un comunicat.