Oltencele antrenate de Bogdan Burcea au fost conduse la pauză cu 16-11, dar au revenit entuziasmant și s-au impus cu 23-22, făcând un pas imens spre finala Cupei EHF.
Manșa retur se va disputa la Craiova, pe 14 aprilie, de la ora 18:00.
Un arbitru român, surprins cu telefonul în teren la prezentarea echipelor la un meci din Cupa EHF
Kastamonu a avut un parcurs senzațional până acum în Cupa EHF. Turcoaicele au reușit 9 victorii, un egal și doar două înfrângeri. Una dintre înfrângeri au suferit-o la Zalău, în „sferturi”, 28-29. Apoi însă în Turcia, HC Zalău a pierdut la 3 goluri: 24-27 și a ratat calificarea.