ŞCOLI ÎNCHISE. Sorin Cîmpeanu, despre decizia închiderii şcolilor: Cea mai corectă într-un context de criză

Președintele Comisiei pentru învățământ de la Camera Deputaților, Sorin Cîmpeanu, susține că decizia de a nu se mai deschide școlile în acest an de învățământ este cea mai corectă într-un context de criză, deoarece starea de sănătate a populației trebuie să fie prioritară.
Romania TV
27 apr. 2020, 15:49
ŞCOLI ÎNCHISE. Sorin Cîmpeanu, despre decizia închiderii şcolilor: Cea mai corectă într-un context de criză

„Este cea mai bună decizie care se putea fi luată într-un context de criză, pentru că starea de sănătate a populaţiei trebuie să fie prioritară. Toate celelalte deziderate, inclusiv cel din educaţie, foarte important de altfel, trebuie să se subscrie stării de sănătate a populaţiei. Din acest punct de vedere, este cea mai corectă decizie într-un context de criză”, a declarat Cîmpeanu pentru AGERPRES.

Citește și: Ministrul Educaţiei: „Măsurile au fost adoptate şi de alţi ţări”. Gradiniţele, şcolile şi universităţile, închise până în toamnă 

Sorin Cîmpeanu, care este şi preşedinte al Consiliul Naţional al Rectorilor, a explicat că universităţile româneşti înţeleg pe deplin că starea de sănătate a populaţiei este prioritară.

„În acest scop, acolo unde nu se va putea evita sub nicio formă prezenţa directă, pentru a putea finaliza anul universitar, activităţile se vor desfăşura condensat/ pe subgrupe (maximum 10 persoane) şi numai în săli mari, de tip amfiteatru. Examenele de licenţă şi disertaţie vor fi susţinute conform calendarului şi procedurilor aprobate la nivelul fiecărei universităţi. Sunt convins că până în data de 20 mai, fiecare universitate va putea anunţa calendarul şi modul de derulare a examenelor de licenţă, disertaţie şi admitere. Examenele de semestru/ de an vor fi susţinute preponderent online. Nu se va reveni în căminele din campusurile universitare până în luna septembrie”, a menţionat acesta.

În ce priveşte învăţământul preuniversitar, acesta a afirmat că doar anii terminali, clasele a opta, a douăsprezecea şi a treisprezecea pot să meargă la şcoală, acest lucru nu e obligatoriu.

„Pot merge la şcoală dacă este absolut necesar, spre exemplu pentru a încheia mediile, acolo unde nu există cel puţin două note şi unde aceste note nu au putut fi acordate online. Doar în aceste situaţii cu totul şi cu totul speciale şi, îmi place să cred, destul de puţin numeroase. Să nu se înţeleagă că trebuie să meargă la şcoală de pe 2 pe 12 iunie elevii din anii terminali. În acest interval pot merge dacă este cazul, dacă interesul elevului o cere. Un alt lucru foarte important este că nu se mai dau teze, mediile se încheie fără teze, cu notele care au fost obţinute până acum, minim două note. O altă idee importantă este că o parte din conţinutul aferent semestrului doi se poate preda anul viitor, cu excepţia anilor terminali, (…) şi, foarte important, în orice condiţii, orice activitate directă presupune maximum 10 persoane în clasă”, a mai spus el.

DailyBusiness
Crin Antonescu îl devastează pe Călin Georgescu: „Este o fantasmagorie, spune lucruri care se spuneau pe vremea lui Ceaușescu”
Spynews
„De când te-ai operat, ai luat-o razna”. Un nou scandal între Narcisa Manelista și Yoannes. De la ce s-au contrazis
Bzi.ro
Alexia Eram a făcut furori la Milano! Ce ținută controversată a purtat fiica Andreei Esca – FOTO
Fanatik.ro
Este gata! Cea mai mare bancă din România a dat lovitura. A cumpărat banca nr 1 din Ungaria, prezentă în țara noastră
Capital.ro
Adio, Călin Georgescu! Au apărut înregistrările. Decizia luată la Parchetul General
Playtech.ro
Cum te poţi pensiona înainte de limita de vârstă. Regulile noi impuse de CNPP
DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Adevarul
Mesajul lui Călin Georgescu, comparat cu cel al legionarilor. Istoric: „Criticile sunt justificate, soluțiile sunt dezastruoase”
wowbiz.ro
O nouă infecție letală face victime și se răspândește alarmant! Cei care au avut COVID-19 sunt primii predispuși la îmbolnăvire. Ce simptome ne indică că o avem în organism?
Spynews
Larisa Iordache, imagini emoționante cu fetița ei și a lui Cristian Chiriță! Fosta gimnastă își duce acasă micuța / FOTO 
Spynews
Cristina Cioran, mai fericită ca niciodată! Cum s-a filmat actrița alături de Alex Dobrescu și cei doi copii ai lor / VIDEO
Evz.ro
Anunț uluitor de la Bahmuțeanca. Prigoană trăiește!
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
O mașină a intrat în mulțime la Mannheim, în Germania. Două persoane au murit și alte 25 au ajuns în stare gravă la spital: „S-a dezlănțuit iadul”
Cancan.ro
Valentin, un tânăr de doar 23 de ani, a murit într-un accident rutier cumplit Urma să devină tatăl unui băiețel 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia judecătorilor în dosarul lui Călin Georgescu. Anunț de ultima oră
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Serghei Lavrov atacă Europa: Ei vor război, în timp ce America caută pace
Gara principală din Viena evacuată din cauza unei amenințări nespecificate
MediaFlux
Vaticanul a confirmat! Anunț despre Papa Francisc
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Robotul bătăuș a devenit viral: a nu se lăsa la îndemâna șoșocilor!