Iată cele mai des întâlnite scuze jalnice pe care oamenii le folosesc pentru a rămâne într-o relaţie care nu îi mai satisface, ce le aduce mai mult frustrări.
1. Vin sărbătorile
Fie că se apropie Paştele, Crăciunul sau Anul Nou, Sfântul Valentin sau ziua de naştere, oricât de importante ar fi aceste sărbători pentru tine, nu ar trebui să le transformi într-un pretext ca să nu ieşi din relaţie dacă aceasta chiar nu mai funcţionează.
Citeşte şi Strategii de aplanare a certurilor, în relaţia de cuplu
2. E prea drăguţ
Eşti perfect conştient că sentimentele pe care le ai faţă de persoana de lângă tine nu sunt cele mai profunde şi că nu te vezi în viitor alături de această persoană. Şi cu toate acestea, nu vrei să ieşi din relaţie pentru că este „prea drăguţă”, nu ţi-a făcut nimic rău şi nu vrei să-i răneşti sentimentele. De fapt, îi vei răni sentimentele neîmpărtăşindu-i-le sau mai rău, înşelând de câte ori vei prinde ocazia.
Citeşte mai mult pe sfatulparintilor.ro