Vernisajul se înscrie în seria de evenimente „Laser: La montee en puissance”.
România este aleasă pentru prezentarea acestui moment întrucât aici se construieşte, în prezent, o infrastructură de cercetare în domeniul laserelor – Extreme-Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP) – finanţată de Uniunea Europeană şi care va beneficia de aportul ştiinţific şi tehnologic francez.
Compania franceză Thales va furniza, în cadrul unui contract de 60 milioane euro, sistemul de lasere de mare putere al proiectului dezvoltat din fonduri europene, la Măgurele. Sistemul de lasere furnizat de Thales va genera un nivel de putere fără precedent, de circa 2×10 petawatts (10 la puterea 15 watts) în pulsaţii ultrascurte. Acest tip de laser va deschide drumul către o nouă generaţie de acceleratori de particule extrem de puternici, care vor fi mai mici şi mai puţin costisitori şi vor fi destinaţi cercetării fundamentale din fizică, precum şi aplicaţiilor medicale, au precizat organizatorii evenimentului, potrivit Agerpres.
Evenimentul îşi propune atât promovarea acest proiect şi domeniul laserelor (cercetarea, aplicaţiile industriale şi medicale), cât şi marcarea faptul că anul acesta se împlinesc 50 de ani de la descoperirea luminii laser.
În cele trei zile, la Timişoara au loc mai multe conferinţe susţinute de specialişti francezi şi români în domeniu.