Se majorează cuantumurile stimulentelor financiare acordate elevilor premianţi la competiţiile şcolare. Cine poate încasa 8.000 de lei

Potrivit proiectului, creşte cuantumul pentru cazarea şi masa elevilor şi profesorilor la aceste competiţii până la 200 de lei pe zi de persoană.
Alina Costache
05 nov. 2024, 14:38
Se majorează cuantumurile stimulentelor financiare acordate elevilor premianţi la competiţiile şcolare. Cine poate încasa 8.000 de lei

Ministerul Educaţiei a pus în consultare publică proiectul de Hotărâre a Guvernului privind cheltuielile prilejuite de competiţiile şcolare şi sumele acordate elevilor merituoşi, profesorilor care i-au pregătit şi şcolilor de unde provin elevii. Potrivit proiectului, creşte cuantumul pentru cazarea şi masa elevilor şi profesorilor la aceste competiţii până la 200 de lei pe zi de persoană.

„Am lansat, în consultare publică, proiectul de Hotărâre a Guvernului privind aprobarea Normelor metodologice privind cheltuielile cu organizarea şi desfăşurarea olimpiadelor, a concursurilor şcolare, extraşcolare şi extracurriculare, a taberelor de profil, a simpozioanelor şi a altor activităţi specifice, precum şi cuantumul stimulentelor financiare acordate elevilor, profesorilor care i-au pregătit şi unităţilor de învăţământ de provenienţă a participanţilor”, informează Ministerul Educaţiei.

Proiectul de hotărâre reglementează creşterea cuantumului acordat pentru cazarea şi masa elevilor, respectiv a profesorilor însoţitori la competiţiile şcolare din ţară până la 200 de lei/zi/elev sau profesor însoţitor, pentru „a veni în sprijinul celor care se dedică promovării excelenţei, astfel încât aceştia să beneficieze de condiţii optime pentru ca performanţa lor să atingă nivelul maxim”.

Ce sume vor primi elevii premiaţi la competiţiile şcolare şi profesorii lor

Proiectul prevede că elevii care au obţinut premii sau menţiuni la olimpiadele naţionale beneficiază de stimulente între 1.000 de lei (premiul I) şi 300 de lei (menţiune) , iar la etapa internaţională a competiţiilor şcolare, categoria I, desfăşurate la nivel mondial, stimulentele sunt între 20.000 de lei (medalie de aur cu punctaj absolut) şi 6.000 de lei menţiune.

„Performanţa şcolară este o muncă de echipă, iar fiecare actor trebuie răsplătit pentru munca depusă!”, menţionează Ministerul Educaţiei.

Astfel, potrivit proiectului lansat în consultare publică, elevii care au participat individual şi au obţinut premii la competiţiile şcolare beneficiază de stimulente financiare, după cum urmează:

a)-la etapa naţională se acordă de către M.E., din fondurile alocate inspectoratului şcolar organizator al acestei etape a competiţiilor:
– premiul I 1.000 de lei;
– premiul II 700 de lei;
– premiul III 500 de lei;
– menţiune 300 de lei;

b) la etapa internaţională a competiţiilor şcolare, categoria I, desfăşurate la nivel mondial, se acordă de
către ME:
– premiul I/medalie de aur cu punctaj absolut 20.000 de lei;
– premiul I/medalie de aur 15.000 de lei;
– premiul II/medalie de argint 12.500 de lei;
– premiul III/medalie de bronz 10.000 de lei;
– menţiune 6.000 de lei;

c) la etapa internaţională a competiţiilor şcolare, categoria a II-a, desfăşurate la nivel european sau
regional, se acordă de către M.E. stimulente în valoare de:
– premiul I/medalie de aur cu punctaj absolut 10000 de lei;
– premiul I/medalie de aur 7.500 de lei;
– premiul II/medalie de argint 6.000 de lei;
– premiul III/medalie de bronz 5.000 de lei;
– menţiune 3.000 de lei;

Totodată, beneficiază de stimulente financiare şi profesorii care au pregătit elevii. Astfel, profesorul care l-a pregătit pe elevul premiat la competiţiile şcolare internaţionale categoria I şi, respectiv a II-a, primeşte un stimulent financiar egal cu cel acordat elevului. Dacă elevul premiat a fost pregătit de mai mulţi profesori, valoarea stimulentului financiar echivalent cu cel acordat elevului se împarte în mod egal la numărul profesorilor care l-au pregătit.

În cazul în care elevul obţine mai multe distincţii pentru aceeaşi disciplină şcolară, profesorului pregătitor i se acordă un singur stimulent financiar echivalent cu distincţia cea mai mare obţinută de către elev.

Dacă elevul care a obţinut mai multe distincţii pentru aceeaşi disciplină şcolară a fost pregătit de mai mulţi profesori, valoarea stimulentului financiar echivalent cu distincţia cea mai mare obţinută de către elev se împarte în mod egal la numărul profesorilor care l-au pregătit pe elev. Dacă un profesor a pregătit mai mulţi elevi care au obţinut distincţii la competiţiile şcolare internaţionale, acesta primeşte un singur stimulent financiar cu valoare egală cu cea a stimulentului financiar acordat pentru cea mai mare distincţie obţinută de elevii săi.

Este premiată şi şcoala de unde provine elevul

Acelaşi proiect prevede că pentru unitatea de învăţământ frecventată de elevul premiat/elevii premiaţi la competiţiile şcolare internaţionale categoria I şi, respectiv, a II-a, se acordă aceleaşi stimulente obţinute de elevul său/elevii săi, care vor fi folosite pentru dotări destinate, cu prioritate, disciplinelor corespunzătoare obţinerii
performanţei şcolare.

În cazul în care dintr-o unitate de învăţământ sunt premiaţi mai mulţi elevi care au obţinut distincţii la competiţiile şcolare prevăzute la art. 2, cuantumul stimulentului financiar acordat unităţii de învăţământ se calculează ca sumă a tuturor premiilor primite de elevii premiaţi.

Potrivit aceluiaşi document, echipajele/formaţiile de elevi care au obţinut premii la competiţiile şcolare beneficiază de stimulente financiare, după cum urmează:
a) pentru echipele/formaţiile cu un număr de peste 20 elevi, la etapa naţională se acordă de către M.E. din fondurile alocate inspectoratului şcolar organizator
– premiul I 200 lei/elev
– premiul II 150 lei/elev
– premiul III 100 lei/elev
b) pentru echipele/formaţiile cu un număr cuprins între 10 şi 20 elevi, la etapa naţională se acordă de către M.E., din fondurile alocate inspectoratului şcolar organizator:
– premiul I 300 lei/elev
– premiul II 250 lei/elev
– premiul III 200 lei/elev
c) pentru echipele/formaţiile cu un număr mai mic de 10 elevi, la etapa naţională se acordă de către M.E., din fondurile alocate inspectoratului şcolar organizator:
– premiul I 400 lei/elev
– premiul II 350 lei/elev
– premiul III 300 lei/elev
d) pentru echipe/formaţii, la etapa internaţională a competiţiilor şcolare, categoria I, desfăşurate la nivel mondial, se acordă de către ME:
– premiul I/medalie de aur cu punctaj absolut 8.000 lei/elev;
– premiul I/medalie de aur 6.000 lei/elev;
– premiul II/medalie de argint 4.800 lei/elev;
– premiul III/medalie de bronz 3.000 lei/elev;
– menţiune 2.400 lei/elev;
e) pentru echipe/formaţii, la etapa internaţională a competiţiilor şcolare, categoria a II-a, desfăşurate la nivel european sau regional, se acordă de către M.E. stimulente în valoare de:
– premiul I/medalie de aur cu punctaj absolut 4.000 de lei;
– premiul I/medalie de aur 3.000 de lei;
– premiul II/medalie de argint 2.400 de lei;
– premiul III/medalie de bronz 1.500 de lei;
– menţiune 1.200 de lei;

Sumele primite de elevi sunt nete

Cuantumurile stimulentelor financiare acordate elevilor care au obţinut distincţii la olimpiadele şi competiţiile şcolare reprezintă sumele nete. În cazul personalului didactic din învăţământul universitar şi preuniversitar care au pregătit elevii premiaţi, sumele primite ca stimulent se impozitează conform Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Cuantumurile stimulentelor financiare acordate elevilor care au obţinut distincţii la etapele judeţeană şi interjudeţeană/regională ale olimpiadelor şi competiţiilor şcolare sunt stabilite de către autorităţile administraţiei publice locale şi finanţate din bugetele acestora, mai prevede proiectul pus în consultare publică de către ME.

DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Animalul pe care românii îl cresc cu drag, dar care ajunge pe mesele străinilor. Zeci de mii tone au mers la export anul trecut
Capital.ro
Dezvăluirea momentului despre Călin Georgescu. Ce s-a întâmplat la alegerile prezidențiale din 2024
Playtech.ro
Laura Vicol, gest disperat înainte de a fi arestată. Ce a făcut de faţă cu toată lumea, nu se mai...
DailyBusiness
Angajări pe bandă rulantă la McDonald’s. Iată ce salariu se oferă și care sunt beneficiile
Adevarul
Misterul bombelor atomice pierdute prin oceane. O singură astfel de armă are un randament de 3.8 megatone
wowbiz.ro
Larisa Iordache, pierdere uriașă cu puțin timp înainte să nască! Fosta gimnastă suferă cumplit: „Rămas bun, suflet drag. Am simțit, după multe vizite la medici...”
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
Becali: Georgescu mi-a cerut bani printr-un intermediar. Ce voia să facă cu suma
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Atac armat într-o școală din Suedia! Cel puțin 11 persoane au murit. Printre victime s-ar număra și atacatorul
Cancan.ro
Doc și soția lui s-au despărțit după Survivor de la Pro TV. Motivul: A atentat la Bianca Patrichi
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
O lume întreagă e în doliu. Marele lider s-a prăpădit: Un om extraordinar, cu viziune, credință și generozitate
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Două surori gemene, dispărute fără urmă de acasă, au fost găsite în apele reci ale unui râu. Ce s-a întâmplat
substantial.ro
Propunerea controversată a lui Trump despre Gaza stârnește critici internaționale
MediaFlux
Se DAU 1.000 de lei PÂNĂ în 2027. Ajutor nesperat la nivel național
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol