Clotilde Armand, a luat o pauză de la curăţenia din Sectorul 1 şi dă cu mătura şi prin guvern. Primarul Sectorului 1 afirmă, miercuri, că a aflat cu surprindere despre numirea în funcţia de secretar de stat la Ministerul Digitalizării a unui acţionar al firmei Euromedia Group, firmă controlată de Sebastian Ghiţă. Domnule prim-ministru, domnule ministru, sper să revizuiţi această numire”, a transmis Armand pe Facebook.
Ministrul Ciprian Teleman a transmis că numirea secretarului de stat este responsabilitatea PNL, formaţiunea având obligaţia de a explica decizia luată. Contactat de HotNews.ro, George Nicolaie a precizat că nu-l cunoaște pe Sebastian Ghiță și că în plus, în ultimul an i-a făcut campanie și Simonei Spătaru, colega de partid a lui Clotilde Armand: „Nu înțeleg de unde această poziție a dnei primar, nu-l cunosc pe Sebastian Ghiță și nu l-am văzut niciodată. Atacurile doamnei Clotilde Armand, colega noastră de Coaliție, la adresa premierului Cîțu și a PNL sunt inadecvate unei relații de parteneriat.
Scandal în Coaliţie. Şedinţa de Guvern a fost suspendată după ce PNL a introdus „pe şest” programul Anghel Saligny
Ba mai mult, în ultimul an am fost zi de zi în stradă de dimineață până seara pentru a-i face campanie colegei de partid a doamnei Clotilde, Simona Spataru la primăria sectorului 4.
În ceea ce privește poziția de membru în CA ALPAB, nu sunt si nu am fost membru al consiliului de administrație ALPAB și nici nu aș putea fi, nici un consilier general nu poate fi, pentru că este o funcție incompatibilă cu aceea de consilier general”, a declarat miercuri pentru HotNews.ro George Nicolaie, noul secretar de stat numit la Digitalizare.
UPDATE: ”Numirea domnului George Nicolaie ca Secretar de Stat la MCID, conform acordului asupra coaliţiei de guvernare, este responsabilitatea PNL. Cu privire la informaţiile apărute în spaţiul public privitoare la noul Secretar de Stat, PNL ar trebui să ofere publicului explicaţiile necesare cu privire la decizia luată. După nouă luni de zile, ADR nu are încă un Preşedinte numit, al doilea post de Secretar de Stat care îi revine PNL este în continuare neocupat. În ceea ce mă priveşte, vă asigur că la MCID proiectele se vor desfăşura în condiţii de transparenţă şi integritate. Delegarea atribuţiilor către secretarii de stat îi revine ministrului”, a scris, la rândul său, pe Facebook, ministrul Ciprian Teleman.