Secţia specială pentru magistraţi retrage apelul în dosarul unui judecator condamnat pentru că a condus beat

Sectia de investigare a infractiunilor din justitie a retras apelul in dosarul judecatorului Damian Dolache de la Curtea de Apel Bucuresti, condamnat in prima instanta pentru conducerea unui vehicul in stare de ebrietate.
Romania TV
16 mai 2019, 09:35
Secţia specială pentru magistraţi retrage apelul în dosarul unui judecator condamnat pentru că a condus beat

Judecatorul Damian Dolache ramane cu decizia data de instanta inferioara, Curtea de Apel Ploiesti, de 10 luni inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani. Decizia este definitiva, potrivit Ziare.com.

Procurorul de sedinta, care este de la Sectia Judiciara a Parchetului General, a solicitat sesizarea Curtii Constitutionale, iar Inalta Curte a acceptat.

Procurorul general interimar, Bogdan Licu, a declarat, joi, ca apelul a fost retras in urma cu doua saptamani.

„Apelul a fost retras acum mai mult timp. Acum doua saptamani. Deci in momentul de fata ne aflam intr-un conflict de competenta intre procurorul de sedinta, de la Sectia Judiciara a Parchetului General, si Sectia Speciala, care a retras apelul. Am cerut partilor sa prezinte un referat care sa cuprinda motivele, urmeaza sa vedem ce e de facut mai departe”, a declarat joi Bogdan Licu.

Este vorba de un caz similar cu cel al dosarului fostilor deputati PSD, Ioan Adam si Viorel Hrebenciuc, in care SS a retras apelul facut de DNA. Cazul este in atentia procurorului general al Romaniei.

DailyBusiness
Vești proaste pentru o categorie de români. Crește vârsta de pensionare
Spynews
Ce este Gold Card, viza lansată de Donald Trump. De când va fi disponibil și cât costă cardul de aur
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
În ce să prăjești chiftelele dacă vrei să-ți iasă delicioase și pufoase. Acesta e timpul corect de gătire
Capital.ro
Adevărul despre Elena Udrea și Băsescu. Ce au făcut departe de ochii tuturor: I-a dat pe...
Playtech.ro
Cutremur în România, în urmă cu puţin timp! Panică în aceste oraşe
DailyBusiness
Românii, luați la control! Amenzi de până la 1.500 de lei între 1 și 6 aprilie
Adevarul
„Oamenii țipă șocați”. Povestea femeii cu cea mai lungă limbă din lume
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Imagini savuroase cu Serghei Mizil în tinerețe! Cum arăta concurentul de la Asia Express la prima nuntă | FOTO
Spynews
Șacalul și-a recunoscut crimele, după un an de negare! Răsturnare incredibilă de situație în dubla tragedie din Constanța
Evz.ro
Ciorbă de lobodă. Varianta ardelenească
Ego.ro
Andreea Bălan și Loredana au dat lovitura! Nici Bogdan de la Ploiești nu se lasă mai prejos! EXCLUSIV
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
kanald.ro
Cutremur în România, astăzi! Unde s-a produs și ce magnitudine a avut seismul
Cancan.ro
Ramona Olaru, cu totul la vedere în parcare! Imagini bomba de paparazzi GALERIE FOTO
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Echipament obligatoriu în orice mașină. Toți șoferii trebuie să îl aibă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
stirilekanald.ro
„Te vei trezi fără inimă”: Cum a semănat Jack Spintecătorul teroare în București
Descoperire șocantă în casa unei rude de a lui Petre Roman
MediaFlux
Scad pensiile pentru sute de mii de pensionari! Instanța a decis. Lovitură pentru seniori
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
O farsă medievală cu urne moderne: ce ar fi trebuit să fie campania prezidențială și ce a ajuns