Ioan Cindrea, președintele Consiliului Județean Sibiu, a primit această sentință, după ce Judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție au respins definitiv apelul formulat de acesta și l-au obligat la plata a 100 de lei cheltuieli de judecată.
Citeşte şi: Ioan Cindrea a demisionat din toate funcţiile de conducere deţinute în PSD
Dosarul pentru care a fost condamnat Cindrea priveşte mandatul său de deputat din perioada 2008-2012, când acesta a fost acuzat că și-a angajat soția la cabinetul parlamentar. Prejudiciul a fost de 35.000 de lei.
Iniţial, Cindrea a fost condamnat în luna decembrie 2014 la un an de închisoare cu suspendare pentru conflict de interese. În anul 2011, Agenţia Naţională de Integritate l-a acuzat pe Ioan Cindrea, la momentul respectiv deputat, de conflict de interese, pentru că în perioada 5.10.2009-01.02.2011 a avut-o angajată pe Amalia Cindrea, soţia sa, la cabinetul său parlamentar.
Cindrea a contestat în instanţă decizia ANI, iar pe 21 martie 2012 Curtea de Apel Alba Iulia i-a admis acţiunea prin care Cindrea solicita anularea actului administrativ. Fostul deputat a intrat ulterior în competiţia electorală la alegerile locale, iar în iunie 2012 a fost ales preşedinte al Consiliului Judeţean Sibiu.
Agenţia Naţională de Integritate a făcut însă recurs la decizia de la Alba, pe 13 august 2012, iar dosarul a fost înregistrat în 21 august 2012 pe rolul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie. Instanţa supremă s-a pronunţat pe 18 martie 2014 şi a respins recursul declarat de ANI, însă lucrurile nu s-au oprit aici.
Pe 27 iunie 2014, Parchetul General a anunţat trimiterea în judecată a lui Cindrea pentru conflict de interese, iar pe 10 decembrie 2014 Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie l-a condamnat pe Cindrea, în primă instanţă, la un an de închisoare cu suspendare, scrie Adevărul.
Citeşte şi: Fostul şef al DGA Prahova şi ofiţerul BCCO Emanuel Saghel rămân în arest preventiv
Cindrea a atacat decizia însă magistraţii instanţei supreme i-au respins luni, 14 septembrie, apelul ca ”nefondat”.
Decizia este definitivă. Cindrea este la primul mandat de preşedinte al Consiliului Judeţean Sibiu, conduce organizaţia judeţeană PSD Sibiu din 1996, are la activ 3 mandate de deputat iar între 2001 şi 2004 a fost secretar de stat, preşedinte al Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă.