Lucian Diniţă, şeful Poliţiei Rutiere, este îngrijorat de numărul mare de accidente de circulaţie.
„Este îngrijorător un lucru: faptul că toţi cei care şi-au pierdut viaţa erau tineri. Trebuie, de asemenea, reliefat faptul că în timp ce Poliţia Rutieră acţiona pe drumurile naţionale tocmai pentru a asigura securitatea celor care sunt participanţi la trafic, în trei accidente în care s-au înregistrat opt persoane decedate, s-au întâmplat pe drumuri judeţene, iar cei care se aflau la volan au evitat controalele poliţiei„, a declarat, la România TV, Lucian Diniţă.
Mai mult, şeful Poliţiei Rutiere a precizat că şoferii sfidează prezenţa poliţiştilor.
„Aveţi exemplu dat zilele trecute cu un conducător care pe Autostrada Transilvania a ignorat prezenţa poliţiştilor şi a circulat cu 209 km/h. Explicaţia acestui şofer a fost că e copilul bolnav şi trebuie să ajungă la spital„, a precizat Lucian Diniţă.
Citeşte şi ATENŢIE, ŞOFERI. Peste 2.000 de poliţişti şi sute de radare monitorizează drumurile naţionale