Senator PNL: Nu avem motive de gâlceavă, Sibiu are veleităţi de capitală regională

Sibiu are "veleităţi de capitală regională" datorită "realităţilor istorice şi culturale", susţine senatorul PNL Nicolae Neagu, potrivit căruia nu există "motive de gâlceavă" în ceea ce priveşte stabilirea viitoarei capitale regionale.
Romania TV
08 mart. 2013, 17:25
Senator PNL: Nu avem motive de gâlceavă, Sibiu are veleităţi de capitală regională

Senatorul PNL de Sibiu, Nicolae Neagu, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că nu există „motive de gâlceavă” în ceea ce priveşte stabilirea viitoarei capitale regionale, Sibiu având „veleităţi de capitală regională” susţinute istoric.

„Nu avem motive de gâlceavă. Noi trebuie să scoatem la suprafaţă nu neapărat chestiuni tehnice, ci să ţinem frontul comun asupra realităţilor istorice şi culturale. Sibiu nu numai că are o tradiţie istorică, dar evenimentele recente marchează o evidenţă administrativă la Sibiu. Suntem post Capitală Culturală Europeană (CCE), iar în momentele de desfăşurare a programului CCE, în contextul acelui an 2007, s-au întâmplat lucruri care nu se întâmplă oricând. În contextul acelui an, Sibiul a ţinut a treia Conferinţă Ecumenică Mondială, care nu e un lucru oarecare”, a declarat Nicolae Neagu.

Potrivit acestuia, „Sibiu are veleităţile de capitală regională, pentru că le are istoric”.

„Noi nu trebuie să ne luptăm cu nimeni şi trebuie să ţinem cont de realităţi şi evidenţe şi să facem front comun în sensul unei justificări corecte şi nu unei lupte de persoane”, a adăugat Neagu.

Potrivit acestuia, „polurile decizionale vin în lume mai ales din polurile bine organizate administrativ şi nu neapărat din zonele bine definite economic”.

„În această situaţie, cred că e limpede de ce Sibiu ar putea fi catalogat din start îndreptăţit şi nevremelnic centrul acestei regiuni administrative”, a conchis Neagu.

DailyBusiness
Moment de groază pentru un cățel blocat pe stânci în timp de furtună. Pompierii au acționat de urgență
Spynews
Vica Blochina, dată în judecată de fostul iubit al Adrianei Bahmuțeanu! Ce acuzații îi aduce bărbatul, dar și cum se apară blondina! Declarații exclusive
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Descoperire uimitoare în Marea Neagră. Ce a găsit o echipă de cercetători britanici în adâncul apei
Capital.ro
Călin Georgescu a fost trădat. George Simion a dat ordin de distrugere: M-a pus să-l atac...
Playtech.ro
Despărțire bombă în România. Și-au spus adio, deși urma nunta! Avem toate detaliile separării
DailyBusiness
Taxa de vacanță revine pentru români: Se va plăti din 18 aprilie 2025
Adevarul
Atac masiv asupra Orange: hackerii au furat datele clienților. Compania recomandă schimbarea SIM-ului
wowbiz.ro
Tragedie trasă la indigo cu cea de la Colectiv! Circa 60 de tineri și-au pierdut viața după ce un club a luat foc
Spynews
Despărțire bombă în showbiz! Cezar Ionașcu, izgonit de acasă de soție? Motivul? O amantă! Profesorul în relații nu face ce predică?
Spynews
Dorian Popa, declarații exclusive despre noua iubită! Cât de serioasă a devenit relația celor doi. I-a prezentat-o deja mamei lui
Evz.ro
Corupție sistemică în Învățământ. Sume colosale date pe meditații
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
Ireal! Un club de fotbal a postat, pe social media, o poză cu o vedetă de pe un site cu content plătit
kanald.ro
Care este cel mai toxic pește consumat de români. Acesta conține peste 70 de paraziți și este plin de substanțe periculoase
Cancan.ro
Ce pensie va avea Dan Bittman, după o viață pe scenă? Suma te va uimi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit cântărețul cu vocea și chitara de aur. O lume întreagă e în doliu. Muzica sa va rămâne eternă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Primele imagini cu Dan Petrescu, după moartea mamei sale. Antrenorul lui CFR Cluj, răvășit la parastas: Gigi Nețoiu, Camora și un preot au fost printre cei prezenți
stirilekanald.ro
"L-am onorat și..." Mesajul tulburător făcut public după înmormântarea lui Răzvan. Ce spun colegii jandarmului ucis accidental la un exercțiu de tragere
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Răsturnare privind furtul tezaurului dacic! ADN-ul confirmă hoții
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Comuna din România care stă pe o comoară de milioane de barili de petrol