Sărbătorirea sfinților Mihail și Gavriil este una foarte importantă pentru credincioșii de pretutindeni. Această zi este una foarte specială din punct de vedere religios, întrucât, peste 1,4 milioane de români își serbează ziua de nume.
După cum menționează Direcţia Generală pentru Evidenţa Persoanelor, numărul bărbaților care poartă cel puțin unul dintre numele arhanghelilor este de 826.317, iar cel al femeilor ajunge la 634.195. Cei mai mulţi români care poartă numele Mihai sunt în număr de 369.155. De acest număr se apropie și numele de Gabriel pentru care au fost înregistrate 324.983 de persoane.
Aceste nume, vin la rândul lor, cu o multitudine de forme care au fost date copiilor de-a lungul istoriei. Unele exemple destul de des întâlnite pentru numele de Gabriel sunt:
De asemenea, există astfel de derivate și din numele de Mihail, precum:
În cazul femeilor , cele mai multe poartă numele Mihaela-367.678, respectiv Gabriela în număr de 255.055 de persoane.
Derivatele feminine întâlnite pentru Gabriela sunt:
Iar pentru Mihaela avem și variantele:
Sfinții Mihail şi Gavril sunt sărbătoriți în fiecare an, în religiile ortodoxă şi greco-catolică pe data de 8 noiembrie. Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril sunt consideraţi conducătorii cetelor de îngeri şi călăuzele sufletelor spre Rai, așa cum ne învață Biserica Ortodoxă. Un lucru important de care enoriașii țin cont în această zi sfântă este odihna. Se spune că în orice zi de sărbătoare religioasă nu trebuie să speli, să coși, să dai cu mătura sau să faci muncă agricolă.
Există un obicei în tradiția românească ca, de Sfinţii Mihail şi Gavril, să se aprindă lumânări atât pentru cei vii, cât şi pentru cei morți fără lumânare sau dispăruţi în împrejurări năprasnice. De asemenea, în ziua Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril – despre care se crede că iau sufletele oamenilor când mor – este făcută marea pomenire pentru toţi morţii din familie.
Citește și: Ce religie are Mircea Radu. Ce spune prezentatorul despre legătura cu Divinitatea
Separat, fiecare dintre acești doi sfinți, are un renume. Sfântul Gavriil este cunoscut ca și aducător de vești bune, numele lui traducându-se prin ,,Dumnezeu este puterea mea”. Pe când, sfântul Mihail este considerat primul care a luptat cu îngerii care se împotriveau lui Dumnezeu.
În această zi importantă are loc și o slujbă în cinstea sfinților menționați, unde credincioși de pretutindeni se înghesuie în lăcașele sfinte să o celebreze.