Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 în clasamentul WTA, s-a calificat, sâmbătă, în turul secund al turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing (China), dotat cu premii în valoare totală de 6.381.679 de dolari. Şi Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului WTA Premier Mandatory de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, după ce a învins-o pe germanca Mona Barthel cu 7-6 (4), 6-1.
Cîrstea a trecut în runda inaugurală de sportiva germană Mona Barthel, locul 49 mondial, scor 7-6 (4), 6-1, într-o oră şi 23 de minute.
În runda următoare, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre americanca Sloane Stephens, locul 17 mondial şi favorită 15, şi o jucătoare venită din calificări.
Simona Halep – Alison Riske 6-2, in setul decisiv
Simona Halep – Alison Riske 5-2, Simona ajunge la un game de câştigarea meciului
Simona Halep – Alison Riske 4-2, Simona reface diferenţa de două game-uri.
Simona Halep – Alison Riske 3-2, primul game câştigat de americancă în setul decisiv, urmat de un break nesperat
Simona Halep – Alison Riske 3-0, Break după un game disputat, consolidat cu un serviciu excelent!
Simona Halep – Alison Riske 3-6, se joacă set decisiv
Simona Halep – Alison Riske 3-5, românca greşeşte mult neforţat, dar şi americanca a obosit.
Simona Halep – Alison Riske 0-2. amercicanca revine de la 15-40 şi face break
Simona Halep – Alison Riske 6-3, românca se impune în pimul set
Halep, 25 de ani, și americanca de 27 de ani s-au duelat o singură dată până acum. Singurul meci dintre cele două a avut loc în 2015, la Roma, când românca s-a impus categoric, 6-3, 6-0.
Câștigătoarea acestui meci se va duela în turul II cu învingătoarea partidei Rybarikova – Bouchard.
Pentru Halep, acesta va fi al doilea meci din circuitul asiatic din această toamnă, după cel pierdut în al doilea tur de la Wuhan, în două seturi, în fața Dariei Kasatkina.
De partea cealaltă, americanca, după US Open, a jucat patru meciuri în Asia, dar a câștigat doar unul, pe cel din primul tur de la Tokyo International, în fața lui Madison Brengle. Ulterior, ea a pierdut în fața Aleksandrei Krunic (turul 2 la Tokyo International), Rebeccăi Peterson (turul 1 la Guangzhou) și Dariei Kasatkina (turul 1 la Wuhan; dacă s-ar fi impus, ar fi întâlnit-o apoi pe Halep).
În paralel cu Simona ar putea juca și Sorana Cîrstea. Aceasta o va întâlni, în primul tur, pe Mona Barthel, în al patrulea meci de pe terenul al patrulea. Înaintea meciului româncei sunt programate alte trei partide – două din turneul ATP din seria 500 și unul din cel feminin – Aliaksandra Sasnovich – Varvara Lepchenko. Trebuie spus că primul joc al băieților va începe la ora 6:00 (ora României).
Tot sâmbătă, în prima zi de la China Open, ultimul turneu WTA din categoria Premier Mandatory din acest sezon, mai sunt programate meciurile Anastasija Sevastova – Maria Sharapova și Ying-Ying Duan – Kristina Mladenovic. Ambele partide sunt programate în sesiunea de seară de pe terenul central.