SIMONA HALEP a câştigat primul său meci în 2016. S-a calificat în sferturi la Sydney

SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Simona Halep a învins-o cu 6-4, 2-6, 6-1 pe Caroline Garcia, marţi dimineaţa, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, unde o va întâlni pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova.
Filip Stan
11 ian. 2016, 08:58

SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO DIGI SPORT 6-4, 2-6, 6-1.

Simona Halep, numărul doi mondial și principala favorită a turneului de la Sydney, unde a intrat direct în optimile de finală, s-a impus după o oră și 53 de minute, meciul fiind echilibrat, mai puțin în ultima sa parte, când românca s-a desprins decisiv.

Simona, care a renunțat săptămâna trecută la turneul de la Brisbane, din cauza accidentării la tendonul lui Ahile, a cerut de două ori intervenția medicului în meciul cu Garcia, dar a putut să îl ducă până la capăt.

Garcia a început bine meciul și a condus cu 1-0 și 2-1, dar Halep a egalat de fiecare dată, iar apoi a reușit un break, desprinzându-se la 4-2. La 5-3, Garcia a ratat o minge de break, iar apoi Simona a încheiat primul set cu 6-4, în 43 de minute.

Franțuzoaica a condus ostilitățile și în setul secund, având un ghem avans până la 3-2, când a reușit să câștige pe serviciul Simonei și s-a dus la 4-2. Garcia a făcut apoi 5-2, iar Halep, în ciuda faptului că s-a consultat din nou cu antrenorul Darren Cahill (a făcut-o și după primul set, n. red.), a cedat setul cu 2-6, în 33 de minute.

Garcia a luat primul ghem și în setul decisiv, după ce Simona Halep a irosit o minge de break, dar românca a jucat din ce în ce mai bine, iar adversara nu s-a mai regăsit. Halep a adunat punct după punct, ghem după ghem și s-a impus clar, cu 6-1.

Românca și-a asigurat un cec de 19.660 dolari și 100 de puncte WTA.

Halep (24 ani), după ce a trecut de Caroline Garcia (22 ani, 34 WTA), va juca în sferturi cu Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numărul cinci, victorioasă în optimi cu 6-3, 6-0 în fața rusoaicei Anastasia Pavliucenkova.

Simona s-a impus în ambele partide jucate până acum cu Pliskova (23 ani, 11 WTA), disputate anul trecut, cu 6-4, 7-6 (4) în finala de la Dubai și cu 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells (unde a câștigat, de asemenea, titlul).

Desfăşurarea meciului:

Game 25 Simona Halep câştigă cinci game-uri la rând şi încheie meciul într-o oră şi 55 de minute, scor 6-4, 2-6, 6-1.

Game 21 Simona face primul break al game-ului trei şi conduce cu 2-1.

Game 18 Setul doi a durat doar 34 de minute şi a fost câştigat de Garcia, scor 6-2.

Game 16 Caroline Garcia sparge gheaţa în setul secund şi face break-ul, la 15. Franţuoaica are acum 4-2.

Game 15 Niciun break în primele cinci game-uri ale setului secund. Scorul este 3-2 pentru Garcia, la 21 de minute de la startul game-ului.

Game 10 Simona Halep îşi face serviciul, la 30, şi încheie primul set în 44 de minute, scor 6-4.

Game 9 Cele două judecătoare continuă să meargă cap la cap, 5-4 pentru Halep.

Game 7 Fiecare jucătoare îşi face serviciul, dar Halep are un break avans, 4-3.

Game 5 Simona îşi face serviciul, iar apoi câştigă primul break al meciului, la 0, trecând pentru prima oară în avantaj, scor 3-2.

Game 3 Garcia îşi câştigă serviciul la 30 şi are 2-1.

Game 2 Simona îşi câştigă serviciul la mare luptă, după mai bine de cinci minute jucate în geme-ul doi, 1-1.

Game 1 Garcia îşi câştigă serviciul la 30 şi conduce cu 1-0.

Click aici pentru a vedea Simona Halep – Caroline Garcia

Calificată direct în turul doi la Sydney, Simona Halep va juca împotriva franţuzoaicei Caroline Garcia, care a trecut în runda inaugurală de Kristina Mladenovic. Organizatorii au anunţat că acesta va fi ultimul meci al zilei de marţi astfel că ora de start în România va fi 9.00 dimineaţa.

Citeşte şi Simona Halep: „Sunt o persoană dificilă, este greu de găsit un antrenor”

SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Cele două sportive se vor întâlni în premieră în circuitul WTA. De remarcat că favoritele 2 şi 3 ale întrecerii de la Sydney, Petra Kvitova şi Agnieszka Radwanska, şi-au anunţat retragerea de pe tabloul principal, astfel că acum cea mai puternică adversară a româncei este jucătoarea germană Angelique Kerber.

Spynews
Dana Badea și Alin s-au despărțit, la scurt timp după ce au ieșit din arest! Influencerița trece prin momente grele
Bzi.ro
Fiica Andreei Esca a făcut furori pe plajă! Alexia Eram a venit să se împace cu Mario Fresh
Fanatik.ro
Decizia bizară a unor turiști după ce au închiriat două șezlonguri pe plaja unei stațiunii din România. Doar în cele mai bune filme de comedie vezi așa ceva
Capital.ro
Ungurii ne-au întrecut definitiv. Umilință pentru România. Toată planeta i-a aplaudat
Playtech.ro
INFERN în Grecia. Imagini apocaliptice, orașe evacuate, panică uriașă
DailyBusiness
Vești BUNE pentru proprietarii de imobile! Ministrul Finanțelor a făcut anunțul!
Adevarul
Noua lege a pensiilor îi avantajează pe bugetari. Hossu: Legea trebuia bazată doar pe contributivitate
Spynews
Prețul pe care l-a plătit Ioana Grama pentru o noapte de cazare în Dolomiți. Suma depășește cu mult salariul minim în România
Spynews
Noi informații cutremurătoare despre ce se petrecea la Spitalul Pantelimon. Au fost făcute noi sesizări. Alte cinci decese sunt investigate
Evz.ro
Toamna vine scumpiri record. Prețurile la mâncare o iau razna
Ego.ro
Fotografie rară cu fiicele Danei Budeanu. Cât de mult au crescut gemenele creatoarei de modă, sunt studente în Marea Britanie
Prosport.ro
FOTO. Rebela tenisului feminin românesc s-a pozat într-o pereche de pantaloni mult prea mulați şi a postat imaginile controversate pe internet
wowbiz.ro
Un al treilea ADN, găsit pe trupul doctoriței ucise. Cu cine era Marina în cabinet?!
Cancan.ro
Cine este tatăl Elizei Iliescu, de fapt. Adriana Iliescu i-a spus adevărul fiicei ei, în sfârșit
Playsport.ro
L-a ÎNȘELAT pe fostul jucător din naționala României! Prima ei explicație este INCREDIBILĂ
kanald.ro
Ce spun vecinii jandarmului din Timișoara care și-ar fi pus capăt zilelor cu arma din dotare: „Era cu o domnișoară, nu era singur”. Tânărul în vârstă de 24 de ani nu a lăsat vreun bilet de adio
Capital.ro
Mașinile interzise din 13 august. Șoferii din România, avertizați. Se aplică de la ora 21:00