UPDATE> Simona Halep a fost eliminata surprinzator în sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart, dupa o partida extrem de modesta a numarului 1 mondial în fata americancei Coco Vandeweghe. Cele doua jucatoare au mers umar la umîr, însa pe finalul primului set Simona a cedat si americanca a facut break-ul. Acesta a fost momentul în care jucatoarea noastra a picat psihic si a pierdut primul set. În setul doi, tot Coco a început în forta, desi Simona trebuia sa fie cea care sa traga tare, si a facut break-ul înca din start. Jucatoarea din SUA, aflata abia pe locul 16 în clasamentul WTA, nu s-a oprit si si-a mai trecut în cont un break, astfel ca tabela a aratat la final un neverosmil 6-4, 6-1.
Anul trecut, Simona Halep a fost eliminata în semifinale, la Stuttgart, de germana Laura Siegemund, cu scorul de 6-4, 7-5. Înfrângere categorica si acum, dar jucatoarea noastra va ramâne pe primul loc în clasamentul WTA, desi a fost eliminata în sferturile de finala ale turneului german. Pentru Simona, urmeaza turneul de Premier Mandatory de la Madrid, din 7-12 mai, competitie la care este detinatoarea trofeului.
De partea cealaltă, sportiva din Statele Unite nu a uitat de înfrângerea severă de la Madrid, de anul trecut, atunci când Simona s-a impus cu 6-1, 6-1. Aceasta a fost singura întâlnire directă dintre cele două.
„Este în continuare suprafaţa care îmi place cel mai puţin. Încep să joc mai bine. Este o jucătoare foarte solidă. M-a bătut destul de rău anul trecut, la Madrid. Sper să ţin mai aproape de această dată.
Nu cred că este mai rapidă zgura decât cea de la Madrid. Dar în rest, e mai rapidă că în altă parte”, a comentat Coco, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru corespondentul Digi Sport, Gabriel Morariu.
Simona Halep a acuzat probleme musculare în primul set al partidei cu Magdalena Rybarikova. Românca a cerut un time-out medical, din cauza durerilor.
Românca de 26 de ani i-a transmis fizioterapeutului că are probleme la piciorul drept, iar aceasta i-a făcut un masaj. Simona a continuat meciul, dar a pierdut primul set după următorul game (4-6). Până la urmă, românca a revenit şi a învins cu 4-6, 6-2, 6-3.
Simona Halep are o echipă de senzaţie. În lipsa lui Darren Cahill, Andrei Pavel s-a ridicat la cel mai înalt nivel la Stuttgart. Fostul sfert-finalist de la Roland Garros a ajutat-o pe constănţeanca de 26 de ani să treacă peste un moment dificil şi să o învingă în cele din urmă pe Magdalena Rybarikova.
Momentul cheie al meciului pe care Halep l-a câştigat cu 4-6, 6-2, 6-3 a venit în startul celui de-al doilea set. Condusă cu 6-4, 2-1 şi un break de recuperat, principala favorită de la Stuttgart a cerut intervenţia lui Andrei Pavel imediat după ce şi-a pierdut serviciul, iar decizia a fost inspirată.
„Din punct de vedere al jocului, mi-a schimbat puţin ideile şi m-a făcut să îmi dau seama că trebuie să joc mai înalt pe rever, să mă mişc un pic mai mult, să nu mai dau aşa drept, să-i servesc mai mult pe rever. Mi-a dat sfaturi bune şi datorită acelui moment mi-am dat seama ce trebuie să joc”, a declarat Halep pentru Digi Sport.
După intervenţia lui Pavel, Simona s-a dezlănţuit. A luat următoarele cinci game-uri, apoi s-a impus şi în decisiv, în stil de mare campioană.
„On-court coaching-ul de la 2-1 în setul al doilea m-a ajutat. Am început să simt ritmul. Andrei mi-a spus să joc mai mult pe rever, să servesc mai mult pe rever şi să deschid terenul, să nu rămân într-un colţ mai mult de două sau trei lovituri”, a explicat Halep, la conferinţa de presă.
Simona Halep îl are alături doar pe Andrei Pavel la Stuttgart. Darren Cahill e în vacanţă şi o va ajuta pe cea mai bună jucãtoare din lume în turneul de la Madrid.
Coco Vandeweghe, adversara Simonei Halep, în sferturi, la Stuttgart, a dat o declaraţie neaşteptată. Deşi a „măturat” cu Sloane Stephens, învingătoarea de la US Open câştigând doar un game, Coco a oferit un moment etichetat de mulţi drept lipsă de respect.
„Sincer, nu-mi place deloc zgura, este suprafaţa pe care o prefer cel mai puţin. Nu mi-a plăcut niciodată. Este a doua oară când vin aici. Nu sunt aici pentru zgură, sunt aici pentru cumpărături”, a spus Vandeweghe, potrivit Reuters.
„Este în continuare suprafaţa care îmi place cel mai puţin. Încep să joc mai bine. Este o jucătoare foarte solidă. M-a bătut destul de rău anul trecut, la Madrid. Sper să ţin mai aproape de această dată.
Nu cred că este mai rapidă zgura decât cea de la Madrid. Dar în rest, e mai rapidă că în altă parte”, a comentat Coco, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru corespondentul Digi Sport, Gabriel Morariu.
SIMONA HALEP – COCO VANDEWEGHE ONLINE LIVE STREAM – VIDEO STUTTGART Faza sferturilor de finală din cadrul turneul de la Stuttgart debutează cu meciul dintre numărul 1 mondial, Simona Halep, şi numărul 16, Coco Vandeweghe.
SIMONA HALEP – COCO VANDEWEGHE ONLINE LIVE STREAM – VIDEO STUTTGART Simona Halep (26 de ani, locul 1 WTA) a învins-o miercuri în optimi pe Magdalena Rybarikova (4-6, 6-3, 6-2), iar Coco Vandeweghe (26 de ani, locul 16 WTA) a trecut joi de germanca Laura Siegemund, deținătoarea titului, cu 6-4, 4-6, 6-3.
SIMONA HALEP – COCO VANDEWEGHE ONLINE LIVE STREAM – VIDEO STUTTGART Coco Vandeweghe nu se împacă prea bine cu zgura. Americanca a intrat în gura presei după ce a “măturat” cu Sloane Stephens. Cuvintele sale au fost interpretate de unii drept lipsă de respect faţă de competiţie. “Sunt aici pentru cumpărături”, a fost fraza controversată a sportivei.
SIMONA HALEP – COCO VANDEWEGHE ONLINE LIVE STREAM – VIDEO STUTTGART Simona Halep și CoCo Vandeweghe s-au mai întâlnit o singură dată în carieră, liderul mondial impunându-se, anul trecut, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, cu scorul de 6-1, 6-1. Jucătoare anoastră a câștigat ultimele două ediții ale turneului din capitala Spaniei, care este patronat de Ion Țiriac.
SIMONA HALEP – COCO VANDEWEGHE ONLINE LIVE STREAM – VIDEO STUTTGART Partida dintre Simona Halep şi Coco Vandeweghe este primul meci al zilei de vineri pe terenul central din Stuttgart. Ora de începere este 14:30, ora României, iar meciul poate fi urmărit pe Digisport 2.
Simona Halep a fost eliminata surprinzator în sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart, dupa o partida extrem de modesta a numarului 1 mondial în fata americancei Coco Vandeweghe. Cele doua jucatoare au mers umar la umîr, însa pe finalul primului set Simona a cedat si americanca a facut break-ul. Acesta a fost momentul în care jucatoarea noastra a picat psihic si a pierdut primul set. În setul doi, tot Coco a început în forta, desi Simona trebuia sa fie cea care sa traga tare, si a facut break-ul înca din start. Jucatoarea din SUA, aflata abia pe locul 16 în clasamentul WTA, nu s-a oprit si si-a mai trecut în cont un break, astfel ca tabela a aratat la final un neverosmil 6-4, 6-1. Anul trecut, Simona Halep a fost eliminata în semifinale, la Stuttgart, de germana Laura Siegemund, cu scorul de 6-4, 7-5. Înfrângere categorica si acum, dar jucatoarea noastra va ramâne pe primul loc în clasamentul WTA, desi a fost eliminata în sferturile de finala ale turneului german. Pentru Simona, urmeaza turneul de Premier Mandatory de la Madrid, din 7-12 mai, competitie la care este detinatoarea trofeului.