Simona Halep a fost încurcată de jocul extrem de variat al Polonei Hercog. Jucătoare slovenă mânuieşte foarte bine loviturile, intensitatea, efectul, lungimea şi amplitudinea mingilor. La cei 1,85 metri înălţime ai ei, Hercog poate servi constant cu 180 de kilometri/oră, apoi conduce jocul din bogata tehnică pe care o deţine. Ea foloseşte mult lovitura slice, o armă eficientă, duminică, împotriva Simonei Halep, lovitura scurtă şi venirile la fileu, acestea din urmă fiind la fel de inspirate în meciul cu jucătoarea română. Mingile slovenei ori sar prea mult, ori abia se desprind de la sol, ori vin plat, ori cu efect. În faţa acestui repertoriu, Halep a făcut cu greu faţă o bună perioadă din cele aproape trei ore petrecute pe teren duminică.
În plus, jucătoarea română a cedat iniţiativa, a jucat fără agresivitate, câutând mai mereu să contracareze jocul rivalei, decât să şi-l impună pe al ei. Halep a jucat scurt, nu şi-a mişcat adversara, iar aceasta, fără a fi sub presiune, şi-a putut etala întregul arsenal de lovituri. Deşi fostul lider WTA şi-a mai pierdut cumpătul în timpul meciului, ea a reuşit totuşi să se menţina aproape de adversara ei şi să preia controlul partidei atunci când ocaziile s-au ivit. Halep are din nou meritul de a nu fi cedat în momentele în care părea copleşită de jocul bine amestecat al adversarei, de a fi luptat chiar dacă precizia şi inspiraţia ei au fost la cote modeste. Şi, uşor, uşor, Hercog şi-a consumat inspiraţia, energia, iar Simona Halep a fost acolo, prelund soarta partidei, când slovena a scăpat-o din mână.
Jucătoarea română a cerut un time-out medical la scorul de 2-3, în primul set, pentru o problemă la genunchiul stâng, iar accdentarea poate explica o oarecare lipsă de mobilitate a ei.
Halep şi-a pierdut serviciul la 1-1, în primul set, după ce în ghemul anterior a avut o minge de break ratată. Hercog a păstrat avantajul break-ului până la 4-3, când sfătuită de Danei Dobre să joace şi ea contrascurta, Halep a egalat şi a luat apoi conducerea, cu 5-4. Însă jocul ceva mai bun al Simonei nu a continuat şi Polona Hercog şi-a impus din nou stilul tactic, câştigând setul cu 7-5, după 62 de minute de joc.
În setul al doilea, Halep a fost ceva mai atentă la serviciu, reuşind să şi-l fructifice până la 4-3. La acel scor, ea a reuşit un break, apoi a servit să închidă setul, dar Hercog nu i-a permis acest lucru şi a făcut rebreak-ul. Setul a ajuns apoi în tie-break, în care Halep a reuşit câteva din loviturile ei spectaculoase, impunând-se clar, cu 7-1, după două ore şi 10 minute de la start.
Decisivul a găsit-o pe Halep mult mai bine pregătită fizic. Epuizată, Hercog s-a prăbuşit sub numărul foarte mare de greşeli comise şi a câştigat doar două ghemuri, ambele pe propriul seviciu, la 0-0 şi la 3-1. Astfel, Simona Halep se impune cu 6-2 în decisiv, după două ore şi 50 de minute
Halep va evolua în optimi cu învingătoarea cu învingătoarea din meciul dintre rusoaica Daria Kasatkina, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 14, şi amerianca Venus Williams, locul 43 WTA.
Calificarea în optimi este recompensată la Miami Open cu un premiu de 91.205 doalri şi cu 120 de puncte WTA.
Anul trecut, Simona Halep a ajuns până în turul al treila la competiţia din Florida, când a fost învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 3-6, 6-2, 6-3. Jucătoarea română a obţinut cel mai bun rezultat la Miami în 2015, când a fost eliminată în semifinale de Serena Williams.
SIMONA HALEP – POLONA HERCOG 5-7, 7-6, al doilea set este decis la tie-break, urmează decisivul
SIMONA HALEP – POLONA HERCOG 5-7, Simona pierde primul set la Miami
Viitoarea adversară a Simonei ocupă locul 93 în clasamentul mondial şi este cunoscută pentru forța loviturilor sale. Sportiva noastră şi-a făcut deja tactica pentru duelul cu Hercog, care a trecut cu 7-6, 6-4 de Misaki Doi.
„Știu că Hercog are o lovitură puternică de forehand și servește bine. Va trebui să-mi ajustez poziția din teren și vom vedea ce va fi. Sunt încrezătoare”, a spus Simona Halep, într-o conferință de presă.
Românca nu a jucat deocamdată pe noul ”Central” de la Miami și abia așteaptă să o facă. ”Este un stadion foarte mare, dar este în același timp și plăcut. Sper să am șansa de a juca pe ’Central’, pentru că m-am antrenat acolo și mă simt foarte bine”, a explicat Halep.
Născută la Maribor, Polona Hercog a început tenisul la 4 ani. Zece ani mai târziu, s-a mutat în Italia, unde s-a antrenat pentru a intra în circuitul profesionist. Cel mai bun loc pe care a ajuns în ierarhia WTA a fost 35.
În vârstă de 28 de ani, slovena a câștigat două titluri WTA la simplu și două la dublu, de-a lungul carierei.
Cele două jucătoare s-au întâlnit o singură dată, în urmă cu 10 ani, când Simona nu avea încă un nume în tenisul mondial. Slovena s-a impus la Sofia, cu 7-6, 1-6, 6-2, pe zgură, suprafața favorită a sportivei noastre.
Simona Halep a învins-o în turul precedent pe americanca Taylor Townsend, scor 6-1, 6-3, la capătul unui meci pe care campioana noastră îl consideră cel mai bun al său în 2019.
„Cred că a fost cel mai bun meci al meu de până acum. Mă simt mult mai încrezătoare, îmi simt jocul şi cred că mi-a plăcut şi stilul ei de joc. Atmosfera a fost bună, vremea la fel. Am numai impresii pozitive despre acest meci. A fost cu adevărat bine, un meci foarte frumos”, a spus Halep.