Sinistraţii primesc vouchere de 15.000 de lei pentru elecrocasnice

Decizie de ultim moment, luată de Guvern. Sinistrații de la inundații vor primi vouchere ca să își cumpere electrocasnice. 
Irina Dumitrescu
23 sept. 2024, 14:47
Sinistraţii primesc vouchere de 15.000 de lei pentru elecrocasnice

Gospodăriile afectate de inundaţii ar urma să beneficieze de vouchere de 15.000 de lei în vederea achiziţionării de electrocasnice, a precizat, luni, purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu.

El a declarat că în ultima şedinţă a coaliţiei, liderii PSD şi PNL au stabilit acordarea de vouchere de câte 15.000 de lei pentru fiecare gospodărie în vederea achiziţiei de electrocasnice.

Romaşcanu a mai precizat că luni, în cadrul şedinţei Biroului Permanent Naţional al PSD, s-a discutat despre măsurile care trebuie luate pentru refacerea zonelor afectate de inundaţii.

„Acei 1,5 miliarde solicitaţi de Guvern, prin MIPE, aprobaţi de Comisia Europeană, se vor investi în principal pentru refacerea infrastructurii. Au dat rapoarte din zonele lor preşedinţii PSD Vaslui şi Galaţi. Se vor reface infrastructurile stricate de inundaţii. Se vor continua investiţiile în zona de amenajări şi baraje, astfel încât asemenea evenimente, cum s-au întâmplat, din păcate, de trei ori la rând, în acelaşi loc, să nu se mai poată repeta”, a arătat Romaşcanu, în cadrul unei declaraţii de presă susţinute la sediul PSD.

EXCLUSIV George Simion şi Gigi Becali îşi unesc forţele pentru a-i ajuta pe sinistraţii din judeţul Galaţi. Liderul AUR pleacă cu 10 TIR-uri de materiale de construcţii către zonele afectate de inundaţii: „Materialele sunt cumpărate din România, lăsăm banii în ţară”

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, împreună cu experţi de la Apele Române şi reprezentanţi ai DSU, survolează luni cu un elicopter zone din ţară în care riscul de inundaţii mai mare. Acţiunea are loc în contextul în care debitul Dunării creşte şi se estimează că viitura va afecta România la sfârşitul săptămânii.

”Viitura se apropie de România. Ministrul Mircea Fechet împreună cu experţi de la Apele Române şi reprezentanţi ai Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, survolează, în această dimineaţă, cu un elicopter, zone din ţară în care riscul de inundaţii mai mare. Acţiunea are loc în contextul în care debitul Dunării creşte şi se aşteaptă o viitură zilele următoare”, arată Ministerul Mediului într-o postare.

”Este vorba de 1.200 de km de diguri, pe care le vom verifica, şi acolo unde sunt puncte vulnerabile, aterizăm şi se vor face verificările în teren, la faţa locului. Prima oprire a fost la Portile de Fier. Am discutat cu specialiştii de aici care este situaţia digului din zona hidrocentralei, ce debit ar putea să susţină. Monitorizăm în permanenţă tot cursul Dunării, de pe teritoriul României, specialiştii de la fiecare SGA sunt pregătiţi să intervină în orice moment şi, de asemenea, urmărim şi ce se întâmplă cu evoluţia debitului Dunării şi în ţările vecine”, a precizat Mircea Fechet.

Potrivit Ministerului Mediului, autorităţile sunt în alertă, iar echipele ANAR au pregătit mii de saci de nisip pentru a răspunde rapid situaţiei.

”Se estimează că viitura va afecta România la sfârşitul săptămânii, iar măsurile proactive sunt esenţiale. Aceste inundaţii sunt cele mai severe din ultimele două decenii în Europa Centrală. Ele au cauzat daune considerabile, inclusiv distrugerea de poduri şi acoperirea oraşelor cu noroi. România se pregăteşte să facă faţă acestei crize cu o coordonare eficientă între instituţii”, mai arată ministerul.

 

Pompierii din mai multe judeţe continuă să intervină în judeţul Galaţi, la zece zile de la producerea inundaţiilor care au afectat aproape 7.000 de gospodării.

”Au trecut 10 zile de la inundaţiile din judeţul Galaţi, iar pompierii continuă să sprijine comunităţile afectate. Ieri, salvatorii care au intervenit în localităţile afectate de inundaţii din judeţul Galaţi au fost înlocuiţi de un nou schimb de forţe. Astfel, alţi aproximativ 900 de pompieri au preluat misiunile celor care, în ultimele trei zile, au acţionat pentru a evacua mâlul din case, curţi şi subsoluri, pentru a curăţa drumurile locale de aluviunile aduse de ape şi pentru a evacua bunurile cetăţenilor”, a transmis, luni, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.

Sursa citată a precizat că echipele de pompieri care se alătură în aceste momente celor de la ISU Galaţi provin din inspectoratele pentru situaţii de urgenţă din Argeş, Bacău, Braşov, Brăila, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Covasna, Dâmboviţa, Harghita, Ialomiţa, Mureş, Neamţ, Olt, Prahova, Suceava, Tulcea, Vâlcea, Vrancea şi Bucureşti-Ilfov, fiind pregătite să intervină pentru cel puţin trei zile.

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă continuă să monitorizeze îndeaproape situaţia pentru a se asigura că toate măsurile necesare sunt implementate eficient în gestionarea misiunilor din zona afectată.

Potrivit ultimului bilanţ trimis de autorităţile din Galaţi, numărul gospodăriilor afectate se apropie de 7.000, dar evaluarea continuă.

Comisia Europeană anunţă despăgubiri de 10 miliarde de euro pentru ţările afectate de inundaţii

Comisia Europeană a anunţat joi, prin voce apreşedintei Ursula von der Leyen, un ajutor de 10 miliarde de euro din Fondul de coeziune al UE pentru ţările din Europa Centrală, între care România, afectate de inundaţii, relatează AFP.

De săptămâna trecută, vânturile puternice, precipitaţiile excepţional de abundente şi inundaţiile au ucis 24 de persoane în regiune.

PAID a efectuat prima plată de despăgubire, la 48 de ore de la notificarea daunelor. Românii ignoră asigurarea obligatorie

„La prima vedere, este posibil să se aloce 10 miliarde de euro din Fondul de coeziune pentru ţările afectate. Acesta este un răspuns de urgenţă”, a declarat Ursula von der Leyen după o reuniune cu şefii de guvern din Polonia, Republica Cehă, Austria şi Slovacia.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Primele imagini cu Papa Francisc în sicriu! Ce ritualuri urmează în Vatican | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca, petrecere în costum de baie de Paște! Imagini inedite cu vedeta PRO TV în vacanța din Grecia
Fanatik.ro
Florile pe care e bine să le plantezi în luna mai. Înfloresc în mijlocul verii, iar grădina ta va fi superbă
Capital.ro
Adevărul cumplit despre Călin Georgescu. Niciun român care l-a votat n-a știut: El era chiar...
Playtech.ro
Cine primeşte pensii duble în mai 2025? Casa de pensii a recalculat veniturile
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
După cât timp devii bucureștean? Dezbaterea care s-a viralizat chiar de Paște. „Există doar moldoveni și olteni cu vechime”
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, ceartă cu soțul: "Mi-am făcut bagajele și am plecat. Nu mai suportam..." | Declarații exclusive
Spynews
Chef Richard Abou Zaki de la Chefi la cuțite, alături de Mădălina Ghenea, la Roma. Ce pun la cale cei doi: “Abia aștept…” | FOTO
Spynews
Elena Viscu se căsătorește din nou?! Fosta soție a lui CRBL, moment emoționant la o nuntă! | VIDEO
Evz.ro
Lucruri neștiute despre pâine. Cum citești ambalajul corect
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
kanald.ro
Citate Papa Francisc: Cele mai înțelepte vorbe spuse de Suveranul Pontif
Cancan.ro
Ce pensie primește un român în 2025, dacă a lucrat doar 15 ani cu carte de muncă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în muzica populară. S-a stins maestrul fluierului românesc: În Săptămâna Luminată, Dumnezeu l-a vrut în ceruri
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
stirilekanald.ro
Adevărul despre moartea Papei Francisc! Breaking news
Ilie Bolojan s-a enervat. Trântește cu guvernul de pământ. Decizie de ultimă oră
MediaFlux
Primele imagini cu Papa Francisc în sicriu
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Pensiile, întârziate în luna mai. Ce trebuie să știe seniorii despre veniturile de luna aceasta