Incidentul a avut loc la şcoala „Nicolae Titulescu”. Profesorul şi-ar fi ieşit din minţi după ce şi-a auzit numele strigat de câţiva copii, pe terenul de sport. Imediat ce pauza s-a termninat, i-a căutat pe elevi să se răzbune.
„A venit prima dată la noi în vestiar şi mie mi-a dat una după ceafă„, a spus un copil.
„A dat cu picioarele şi una aici (n.r. arată spre ceafă). M-a durut spatele„, a adăugat un alt elev.
Neoficial, directorul şcolii recunoaşte că profesorul a sărit calul.
„Îmi pare rău pentru situaţia creată. Nu e o explicaţie pentru gestul pe care l-a făcut. Am discutat atunci cu dânsul. Zice: „Mi-am ieşit din pepeni pentru că au strigat după mine„, a precizat directorul şcolii.
Profesorul acuzat neagă însă conflictul.
„Dumneavoastră credeţi orice vi se spune? Mă trageţi la răspundere? Nu-i lovesc, domnule„, a spus profesorul.
Incidentul este anchetat de Inspectoratul Şcolar Judeţean.
„Un profesor a avut un incident, o neînţelegere cu nişte elevi. Am stat de vorbă cu domnul director şi cu profesorul în cauză. Atitudinea nu este acceptabilă. Categoric. Şi eu nu accept violenţe. În învăţământul românesc, bătaia este interzisă. Este foarte clar”, a declarat Silviana Şestacovschi, inspector şef ISJ Călăraşi.
Citeşte şi Un nou caz de violenţă zguduie sistemul de învăţământ. Un profesor este acuzat că a bătut o elevă