Sofia a admis că ar putea adera la Schengen în 2017

Bulgaria a admis luni că aderarea sa la spaţiul Schengen este susceptibilă să aibă loc în 2017, cu un an înainte ca Sofia să preia preşedinţia Uniunii Europene, relatează site-ul Euractiv.com, potrivit Mediafax.
Romania TV
21 ian. 2014, 15:24
Sofia a admis că ar putea adera la Schengen în 2017

Ministrul bulgar de Externe Kristian Vighenin a declarat că aşteaptă ca o decizie cu privire la aderarea Bulgariei să fie adoptată în 2014. Invitat de Euractiv să ofere detalii în acest sens, ministrul a spus că, potrivit acestui scenariu, aderarea cu frontierele aeriene ar urma să aibă loc în 2015, iar cu cele terestre în 2017, când Bulgaria va deveni membru deplin al spaţiului de liberă circulaţie.

Vighenin a apreciat că acest calendar este necesar să fie considerat mai degrabă o „orientare” realistă, decât un plan, la care se angajează pe deplin.

Comisia Europeană (CE) consideră, de peste doi ani, că România şi Bulgaria, care au aderat la UE în 2007, sunt pregătite din punct de vedere tehnic să adere la spaţiul Schengen. Fostul premier bulgar Boiko Borisov declara în 2009 că obiectivul Bulgariei era aderarea la acest spaţiu în 2011.

Însă un număr de state membre UE, în special Olanda şi Germania, se opun în continuare aderării celor două ţări şi şi-au folosit dreptul de veto în acest sens în mai multe rânduri.

Olanda, în special, insistă că nu va mai recurge la votul de veto după două rapoarte de monitorizare pozitive ale CE în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV), însă până în prezent niciun raport MCV referitor la cele două ţări nu poate fi considerat „pozitiv”, notează Euractiv.

Vighenin a recunoscut că monitorizarea UE va continua şi în mandatul viitoarei Comisii, care va fi formată în toamnă pentru un mandat de cinci ani. În privinţa MCV, ministrul bulgar a apreciat că sunt necesare negocieri „calme” cu CE asupra viitorului acestui mecanism şi perspectivei abandonării lui, adăugând că asemenea negocieri vor avea loc, probabil, după formarea unui nou colegiu de comisari.

Ministrul a subliniat că este necesar să se observe nu doar modul în care Bulgaria respectă MCV, ci şi dacă mecanismul funcţionează şi dacă este capabil să-şi atingă scopurile.

În acest context, Vighenin a declarat că este realist să se „acorde o perioadă de timp” acestor negocieri. Cum Bulgaria urmează să preia preşedinţia Consiliului UE în a doua jumătate a lui 2018, el a declarat că ar fi „logic” ca Sofia să fi intrat în spaţiul Schengen până atunci. „Dar să nu fiu înţeles greşit. Nu susţin amânarea deciziei până în 2018. Spun că, până în 2018, aceste probleme este necesar să fie soluţionate”, a subliniat el.

CE urmează să publice miercuri rapoarte MVC atât pentru Bulgaria, cât şi pentru România. Ministrul bulgar a recunoscut că nu se aşteaptă la un „raport foarte pozitiv”, din „motive obiective”.

Pe de altă parte, diplomaţi bulgari care au solicitat protecţia anonimatului, s-au plâns Euractiv că rapoartele MCV generează „o presă nefavorabilă”, care afectează mediul investiţiilor. „Multe ţări europene se confruntă cu probleme în aplicarea legii. De ce să fie stigmatizate numai Bulgaria şi România?”, a declarat un diplomat.

În plus, Sofia susţine monitorizarea sistemelor de aplicarea legii în toate statele UE, iar asemenea idei îşi fac deja loc în efortul de reformare a sistemului Schengen.

În schimb, România s-a declarat pregătită să adere la Schengen, dar că nu va mai solicita stabilirea unei date în acest sens, pentru că s-a săturat să i se spună „data viitoare”. „Suntem pregătiţi pentru Schengen atunci când sunteţi voi pregătiţi”, le-a spus ministrul român de Interne Radu Stroe omologilor săi europeni recent, sugerând că ţara este victima ascensiunii populismului în unele state UE.

România va asigura preşedinţia UE în a doua jumătate a lui 2019.

DailyBusiness
În aprilie, autostrada A0 Sud va fi gata! Drumul de la Pitești la Constanța, ca în Occident!
Spynews
Patru țări din Europa care merită vizitate cel puțin o dată. Surprind cu peisajele uimitoare și prețurile mici
Bzi.ro
Loredana a sărutat un celebru tiktoker! Acesta a rămas fără reacție
Fanatik.ro
Anca Alexandrescu, reacție după respingerea definitivă a candidaturii lui Călin Georgescu: “Ne merităm soarta. Prea puțini oameni în stradă, vor să rezolve altcineva problemele lor”
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare actor. A murit singur și cu un mare regret. Rămâne veșnic în inimile românilor
Playtech.ro
Motivul ciudat pentru care Ilie Bolojan vrea să doarmă în Palatul Cotroceni. A spus-o fără reţineri
DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Adevarul
„Ucigaşul cu arbaleta”, condamnat pe viață pentru uciderea a trei femei. Ar fi fost influenţat de mesajele lui Andrew Tate
wowbiz.ro
Semnul divin primit de la Minerva de buna ei prietenă, astrolog Sanda Ionescu! Pur și simplu nu i-a venit să creadă și a surprins totul pe filmare | EXCLUSIV
Spynews
Mai bun decât carnea! Ciupercile pregătite astfel au gust chiar mai bun decât orice prăjeală
Spynews
Maria Constantin, încurajată de soț să se îmbrace provocator. Cum reacționează artista la comentariile lui Robert Stoica: „Știu că nu mai am 20 de ani”
Evz.ro
Casele de Pensii, obligate de instanțe să crească sumele
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
El este Alexandru, tânărul de doar 22 de ani care a murit în accidentul cumplit din Constanța! Acesta venise în vizită la tatăl și sora lui
Cancan.ro
Vedetă, ARESTATĂ după ce a fost dată afară dintr-un reality show! Ce s-a întâmplat e ireal
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a aflat cine îl va înlocui pe Călin Georgescu. Are deja semnăturile: E cel mai normal...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
"Mă tem să nu îmi pierd soţia" Igor Cuciuc trăiește un calvar după ce și-a pierdut singura fiică, pe Andreea
Casa de Pensii a transferat banii pe carduri. La ce oră intră în cont pensia pe luna martie
MediaFlux
Lovitură pentru acești pensionari! Răsturnare privind OUG-ul referitor la seniori. Prima reacție a Casei de Pensii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pericolul pe care nu vrem să-l vedem: Dacă suveraniștii cer intervenția militară a Rusiei?