Spania își respectă blazonul, la CM 2022. A zdrobit cu 7-0 Costa Rica. Lecție de fotbal pentru Germania și Argentina

Alături de Anglia, Spania rămâne una dintre favoritele de la Mondial care-și respectă blazonul. Argentina și Germania au fost umilite de „outsideri".
Filip Stan
23 nov. 2022, 19:58

Miercuri seara, în primul meci din grupa E, din care mai fac parte Germania și Japonia, ibericii au spulberat naționala din Costa Rica.

După 45 de minute, spaniolii au făcut 3-0, iar în repriza secundă au mai marcat de două ori. Olmo a deschis scorul în minutul 11, Asensio a făcut 2-0 în minutul 21, iar după alte zece minute, Torres a înscris din penalty.

Același Torres a mai marcat o dată în minutul 54, Gavi a înscris pentru 5-0 în minutul 74. Spaniolii și-au sugrumat adversarul până la final. Soler a făcut 6-0 în minutul 90, iar în prelungiri, două minute mai târziu, Morata a închis tabela. S-a terminat 7-0 pentru campioana din anul 2010.

Spania nu și-a lăsat adversara să tragă nici măcar o dată LA poartă

Modesta națională din Costa Rica nu a reușit să tragă nici măcar un șut la poarta lui Simon, care a transpirat mai mult la antrenament. De partea cealaltă, Spania a bifat șapte șuturi pe spațiul porții lui Navas, respectiv opt pe lângă. Posesia a fost zdrobitoare, de peste 80% în favoarea ibericilor, care au spulberat moralul fotbaliștilor americani.

Antrenorul Luis Enrique nu și-a menajat vedetele. Echipa câștigătoare a arătat astfel:

Simon – Azpilicueta, Rodri, Laporte, Alba – Gavi, Busquets, Pedri – Torres, Asensio, Olmo.

De partea cealaltă, doar două nume sonore: portarul Navas și atacantul Campbell.

Duminică, pe 27 noiembrie, Spania se va confrunta cu Germania, umilită miercuri de Japonia. Niponii vor juca tot duminică, împotriva celor din Costa Rica. Astfel, asiaticii au marea șansă de a trece de grupe.

Spynews
Semnul de circulație care provoacă migrene șoferilor! Sunt foarte puțini oameni care știu ce semnificație are acest indicator rutier
Bzi.ro
Cum să scapi nevătămat după o întâlnire cu ursul. Ce greșeli fac turiștii de la noi care merg în drumeții
Fanatik.ro
Condimentul preferat al românilor, periculos pentru sănătate. Crește alarmant nivelul de stres
Capital.ro
Gratis de la stat pentru proprietarii de teren și case din România. Mergi la Primărie până pe 10 septembrie
Playtech.ro
Medicul lui Shannen Doherty, dezvăluiri despre ultimele clipe din viața celebrei actrițe: Nu era pregătită să plece
DailyBusiness
Lovitură cruntă! Facturile vor ajunge la sume colosale
Adevarul
Situație jenantă pentru România în SUA. Iohannis l-a trimis pe Ciucă la dineul de la Casa Albă, dar americanii nu l-au primit
Spynews
Cele 12 zodii din horoscop sunt afectate de căldură în mod diferit. Cine stă pe Facebook, Instagram și TikTok ca să vadă ce fac alții
Spynews
Ce preparate de lux au servit superstarurile internaționale la Beach, Please! Preferințele lui Wiz Khalifa l-au surprins pe chef Janni Alexandridis: ”A fost un pic ciudat” / VIDEO
Evz.ro
Documentul de care depinde plata a sute de mii de pensii. Trebuie depus de urgență
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
FOTO. Cum au apărut soția și fiica lui Adrian Ilie la nunta lui Ianis Hagi!
wowbiz.ro
„Am împins-o în râpă ca să mă salvez” Atitudinea șocantă a tânărului cu care Diana Maria era în pădure în ziua în care a fost sfâșiată de urs. Declarațiile lui au scandalizat pe toată lumea
Cancan.ro
După atacul ursului din Bucegi, un alt animal SĂLBATIC a luat cu ASALT LITORALUL. Turiștii de la Marea Neagra au fost îngroziți VIDEO
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Recalcularea pensiilor, la un pas de finalizare! Primele decizii de recalculare au fost trimise! Când ajung documentele și ce pensionari vor beneficia de majorări de 700 de lei
Capital.ro
Rămâi fără certificatul de înmatriculare. Se reține pe loc talonul auto și iei amendă
StirileBZI
Izvorul „Elixirul vieții”, secretul nemuririi descoperit de Ceaușescu! Cea mai pură apă din lume!
Prosport.ro
Cât a mers darul la nunta lui Ianis Hagi. Chiar și invitații „normali” au plătit sume importante
stirilekanald.ro
Secretul care îți aduce prețuri mai mici la facturi, dezvăluit Ministrul Energiei! Nu trebuie să faci asta sub nicio formă între orele 18:00 și 21:00