SONDAJ: Tăriceanu îi ia faţa lui Antonescu. Românii îl preferă pe fostul premier

Fostul premier Călin Popescu Tăriceanu îl devansează pe liderul PNL, Crin Antonescu, în topul favorabilităţii. Cel puţin asta arată un sondaj Public Affairs, dat duminică publicităţii, în care fostul premier este cotat mai bine decât şeful său de partid la capitolul "păreri favorabile" ale românilor. Potrivit aceluiaşi sondaj, USL ar urma să câştige alegerile şi să obţină majoritatea în cele două camere ale Parlamentului.
Romania TV
21 oct. 2012, 11:09
SONDAJ: Tăriceanu îi ia faţa lui Antonescu. Românii îl preferă pe fostul premier

În topul favorabilităţii, primul loc este ocupat de premierul Victor Ponta. Mai mult de jumătate dintre cei chestionaţi (54,5%) au o părere favorabilă despre premier, în timp ce 29% au o părere nefavorabilă despre el, iar alţii 16% declară că nu îl cunosc, scrie Agerpres.

După premierul în funcţie, pe locul doi se situează fostul premier Călin Popescu Tăriceanu, cu 49,4%, urmat de preşedintele PNL Crin Antonescu, 46,1%, liderul ARD Mihai Răzvan Ungureanu, cu 29,6% şi George Becali, cu 29,4%.

În topul nefavorabilităţii, conduce preşedintele Traian Băsescu. 66,1% dintre respondenţi au o părere nefavorabilă despre şeful statului, în timp ce doar 19,3% au o părere bună. Un procent de 14,6% dintre cei intervievaţi susţin că nu îl cunosc pe Traian Băsescu.

Pe locul al doilea în clasamentul nefavorabilităţii, după Traian Băsescu, se situează Dan Diaconescu, cu 60,2%, urmat de fostul premier PDL Emil Boc, 57,4%. Doar 7,6% dintre cei intervievaţi au o părere bună despre preşedintelui nou înfiinţatului partid Noua Republică, Mihail Neamţu, în timp ce 61,8% nu îl cunosc.

Cât priveşte scrutinul din decembrie, sondajul arată că peste jumătate din alegători (52,1%) ar vota USL la alegerile parlamentare, în timp ce 21,3% ar opta pentru Alianţa pentru o Românie Dreaptă.

De asemenea, 11,7% dintre subiecţi au declarat că ar vota la parlamentare cu PP-DD, iar 6%, cu UDMR.

Potrivit estimărilor, Camera Deputaţilor ar putea să aibă următoarea configuraţie: USL – între 219 şi 239 mandate, ARD – între 68 şi 78 mandate, PP-DD – între 34 şi 47 mandate, UDMR – între 19 şi 21 mandate şi minorităţile – 18 mandate.

La Senat, USL ar putea obţine între 96 şi 106 mandate, ARD – între 29 şi 33 mandate, PP-DD – între 15 şi 19 mandate şi UDMR – mandate.

În urma redistribuirii, USL ar obţine 60,5% din mandatele din Camera Deputaţilor şi 62,6% din Senat. ARD ar obţine 19,1% în Camera Deputaţilor şi 20.0% în Senat.

PP-DD ar obţine 10.5% la Camera Deputaţilor şi 11,6% la Senat. UDMR ar avea 5,2% în Camera Deputaţilor şi 5,8% în Senat. Minorităţile ar reprezenta 4,7% din Camera Deputaţilor.

La întrebarea „Cât de mulţumiţi sunteţi de activitatea Guvernului USL condus de Victor Ponta?” – 41,2% dintre respondenţi au spus că sunt mulţumiţi, iar alţi 7,4% sunt foarte mulţumiţi. 27.0% dintre români sunt destul de nemulţumiţi, în timp ce 24,5% sunt foarte nemulţumiţi.

Potrivit celor de la ‘Public Affairs’, aproape 50% dintre români nu ştiu cine ar putea câştiga alegerile din decembrie şi doar aproximativ jumătate dintre cetăţeni sunt decişi să meargă la vot, iar dintre cei care vor merge, o mare parte nu s-au decis cu cine vor vota.

Sondajul a fost realizat în perioada 15-18 octombrie pe un eşantion de 1.222 de persoane de peste 18 ani, prin metoda interviurilor telefonice prin selecţie asistată de calculator (CATI), la un interval de încredere de 95%, cu o marjă de eroare de +/- 2,8%.

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Lucrul pe care să nu-l montezi niciodată pe gard. Riști o amendă usturătoare, deși pare un gest nevinovat
Capital.ro
Primăria impune noi taxe! Șoferii vor plăti 140 de lei pe lună pentru abonament
Playtech.ro
Vin din nou ninsorile. Vremea se schimbă radical, temperaturile scad cu 20 de grade în București
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Bărbat abandonat de ambulanță în tufișuri: „Sunt încă șocat de întâmplarea pe care am trăit-o”
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Vară incendiară în România. Vremea va fi de nesuportat
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Ea este Ștefania, asistenta de la Spitalul Sfântul Spiridon care a murit la doar 47 de ani. Mesajul sfâșietor transmis de colegi, în memoria ei: „Atât de sufletistă...”
Cancan.ro
Bucurie mare în showbiz ❤️ Fosta concurentă de la Mireasa este însărcinată pentru prima oară
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Greșeală în decizia CCR?! Bucurie imensă pentru Călin Georgescu: Hotărârile nu au valoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Ea este asistenta din Iași care s-a stins din viață la 47 de ani. Moartea Ștefanei a frânt inimile celor care au cunoscut-o: "Drum lin către îngeri, suflet bun"
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Amenzi pentru cei care stau la bloc și la curte! Se dau primăvara aceasta!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Talcioc electoral 2025: inflația de candidaturi irelevante